Tesla-ejere er ikke længere som veganere
Det er svært at finde alternativer biler til de udsatte Tesla-ejere, hvis bilvalget skal moraliseres.
Dette er en leder:Jyllands-Posten er en liberal avis, hvilket kommer til udtryk på lederplads — mens journalistikken lever sit eget, frie og uafhængige liv. Vi skelner skarpt mellem journalistik og meningsstof. Læs mere om Jyllands-Postens lederskribenter her.
Engang var Tesla-ejere som veganere: De skulle nok fortælle, at de var det. I dag må en ejer af Elon Musk-bilen fare med lempe på samme måde som den med forkærlighed for en saftig ribeye.
Rækkeviddeangsten er afløst af genkendelsesbekymring. For få vil i dag associeres med Elon Musk. Engang symbolet på innovation, fremsynethed og evnerne til at gøre det umuligt muligt. I dag et lighedstegn med ikke bare Donald Trump, men med et samfundssyn og metoder, man får galt i halsen.
Med rigdom, indflydelse og kynisme har Elon Musk både direkte og indirekte påvirket det amerikanske valg:
Platformen X er stillet til rådighed for deepfake-videoer af Kamala Harris, egnet til at skade hendes kampagne. Elon Musk har gjort sig til fortaler for at skære den offentlige administration i en absurd grad og med pengepræmier gjort valget til et gameshow. Han har ikke bare tætte bånd til Trump, men også til Putin. Man kan kun frygte, hvem af de to der er kløgtigst nok til at udnytte det til sin egen fordel.
Trump har ændret Musks opfattelse af politik eller måske rettere: hvad man kan bruge sit politiske engagement til. Musk drømmer sikkert om statsstøtte til SpaceX og en mere lempelig regulering af Teslas selvkørende biler som modydelser for sin grænseløse støtte til Trump. Man kan omvendt kun håbe, at Musk ikke påvirker Trumps opfattelse af demokrati.
En Tesla oser ikke, men dunsten fra Elon Musks stadig mere absurde opførsel hænger ved. Det er ikke længere forbundet med den samme prestige at eje en af hans biler. Tesla-ejere, avisen har talt med, overvejer at skifte mærke, når bilen skal udskiftes. Så er det trods alt heller ikke sjovere med pruttelyde ved blinklysbrug.
Et godt stykke væk fra indkørslen breder mislydene sig. Godt hjulpet på vej af målrettede femårsplaner, statstilskud, skattefordele og offentlige investeringer har der været særdeles god fremdrift i den kinesiske elbilindustri.
De kinesiske producenter er inspireret af partnerskaber med de europæiske konkurrenter i en grad, så de for længst har overhalet dem. I Kina behøvede de ikke at omstille sig fra brændstofmotorer. De begyndte med el. Kina-producenter undviger EU’s straftold ved at bygge fabrikker i Europa. I 2026 starter Byd produktion i Ungarn.
Imens står de europæiske bilfabrikker, herunder ikke mindst de tyske, i tæt på tomgang. EU’s normer for udledning har krævet store investeringer. VW fuskede med dieselmotorerne i stedet for at udvikle elbiler. Vorsprung durch Schwindel.
Europæiske mærker har det særdeles trængt i Kina, der omvendt sender biler til stadig flere europæere, herunder også danskere. De klassiske bilmærker har været langsomme til at omstille sig og kæmper desuden med høje lønninger, store energiomkostninger og faldende efterspørgsel.
Krisen i tysk bilindustri er en krise for Tyskland. Den truer ikke blot den økonomiske velstand, men rokker også ved den politiske stabilitet og nationalfølelsen. Men den er også et tegn på et generelt skift i den globale magtbalance.
Et skift, der risikerer at efterlade os europæere alene hjemme. Så er det fristende at ty til slikskabet efter en øjeblikkelig tilfredsstillelse, der kan forsøde tilværelsen her og nu. Den kan hedde Byd, MG, Polestar eller XPeng med lave priser og masser af udstyr.
Det står frit for enhver at bestemme, hvad der skal stå i carporten: en bil fra en kynisk opportunist, et autoritært styre eller en fodslæbende fabrikant fra Europas åbenbart langtidssyge mand. Det er nemt at pege fingre, men sværere at holde eget instrumentbord rent.