Fortsæt til indhold
Kommentar

Det armenske folkemord: Tyrkiet har intet lært på 100 år

Hvis Tyrkiet vil være en moderne stat skal landet anerkende sit ansvar for det armenske folkemord. Det er fuldstændigt utilstedeligt, at Tyrkiet blander sig i Danmarks markeringer af 100-året for folkemordet.

Dette er en kommentar: Jyllands-Posten har et fast korps af personer, der kommenterer vores samfund. Kommentaren er udtryk for skribentens egen holdning.

I år er det 100 år siden, at op mod 1,5 millioner armeniere blev massakreret af den tyrkiske hær. En meget stor del døde af sult og tørst i ørkenen. Danske missionere og sygeplejersker kæmpede i øvrigt en brav kamp for at hjælpe de tilskadekomne, og journalister og diplomater afdækkede myrderierne på en måde, og i en detaljegrad, som 100 år efter må siges at være ganske imponerende. I de nordiske lande blev der samlet ind til ofrene og emnet blev flittigt debatteret i aviser og i de politiske kredse. På trods af at rapporterne kom med brev og telegraf, så var vi i Danmark ganske godt og hurtigt informeret om hvad der skete i det fjerne Armenien. Især en person skrev sig ind i historien, og det var Karen Jeppe. I dag er hun kendt af alle armeniere, men næsten glemt i Danmark. Hun er i øvrigt begravet i Aleppo i Syrien, hvor myrderierne 100 år efter fortsætter med samme grusomhed. Derfor er der helt særlige bånd mellem Armenien og Danmark, og derfor er det helt på sin plads at folkemordet mindes ved flere forskellige begivenheder rundt om i Danmark.

Begivenhederne dengang var et folkemord, men Tyrkiet nægter at anerkende, at der var tale om et sådan. Ind til for nyligt har det sågar været strafbart at omtale det som et folkemord i Tyrkiet, da det er en ”fornærmelse mod den tyrkiske stat”. Og den slags slås der hårdt ned mod i Tyrkiet. I dag ender man måske ikke i fængsel for at omtale folkemordet, men det er omvendt heller ikke just karrierefremmende i den akademiske verden.

For leden blev det armenske folkemord mindet ved en fremragende koncert med Det Armenske Nationalorkester i DR’s Koncertsal. Den tyrkiske ambassade valgte klogt nok ikke at protestere overfor DR. Derimod så har statuen ”The Draem” (Danish Remembrance Armenian Empathy Messenger), der opstilles på Kultorvet ti dage i maj nu fået det tyrkiske diplomati på banen, som ifølge dagens udgave af Politikken kalder statuen for ”moralsk uholdbart og juridisk ubegrundet”.

Ét er, at Tyrkiet selv har problemer med ytringsfriheden, og det at finde sig til rette med sin egen fortid, men når det gælder andre landes markering af folkemordet, så skal tyrkerne stikke piben ind.

Tyrkiets reaktion på markeringerne af 100-året for folkemordet er ikke blot historieforvanskning, det er også direkte dumt og ubegavet. Glemt ikke at Tyrkiet rent faktisk ønsker at blive medlem af EU, hvis det fortsat er tilfældet, så burde Ankara tage ved lære af hvordan Tyskland er kommet overens med sin fortid og har forsonet sig med sine naboer.