Hold Lars Løkke i kort snor
Dialog med Kreml? Det bliver vist nærmere en monolog.
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
I JP 1/1 citeres udenrigsministeren for følgende: »Vi skal være en brobygger i sikkerhedsrådet, og det betyder også, at Danmark i modsætning til nu kommer til at tale med Rusland i rådet. Vi er nødt til at tage den opgave, som vi har fået, alvorligt.«
Det betyder ikke, at man er nødt til at gå i dialog med Rusland om noget som helst, en monolog vil være mere passende. Rusland har selv sprængt alle broer, så det er op til dem at komme med passende åbninger og indrømmelser. Hidtil savnes i alvorlig grad fundamentet for brobygning på den russiske side.
Det må være op til Udenrigspolitisk Nævn at holde udenrigsministeren i en endog særdeles kort snor og fortælle ham med eftertryk, hvad han må sige – og navnlig, hvad han ikke må sige. Her skal der ikke køres sololøb for at skaffe billige point til Moderaterne, udenrigsministeren skal tage sit ansvar meget alvorligt.