Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Musikken betaler prisen for Yousees strategi

Yousee kræver, at musikere, kunstnere og producenter skal gå 70 pct. ned i betaling for deres rettigheder, mens kunderne står over for en stigning på mellem 240 og 600 kr. om året.

Thomas SandbergForperson, Dansk Musiker Forbund

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

Der er en tid til alt, men når Yousee nu hæver priserne på sine tv-pakker og samtidig nægter at betale en fair pris til de kunstnere og producenter, der leverer indholdet, så er timingen mere end bemærkelsesværdig. På den ene side hæver Yousee priserne for sine 900.000 kunder med henvisning til stigende omkostninger – især sportsrettigheder – mens det på den anden side insisterer på, at de musikere, kunstnere og producenter, der skaber en stor del af det indhold, det sælger, skal acceptere markant mindre betaling.

Yousee kræver, at musikere, kunstnere og producenter skal gå 70 pct. ned i betaling for deres rettigheder, mens kunderne står over for en stigning på mellem 240 og 600 kr. om året.

Hvem vinder her? I hvert fald ikke de danske musikere og producenter, der i forvejen kæmper for at få deres rettigheder og indtjening respekteret. Og heller ikke Yousees kunder. Yousee forsøger at dække sig ind under, at sportsrettigheder er blevet dyrere, men det er kun halvdelen af historien. Yousees kunder er rigtig glade for det indhold, som kunsterne og producenterne leverer.

Vi beder blot om betaling for det arbejde, som Yousee tjener gode penge på, at vi leverer. Men Yousee har valgt at opsige den gældende aftale om betaling for musikeres og producenters rettigheder og har siden foråret brugt vores medlemmers indhold uden at have fået lov. Det er piratvirksomhed. Det viser tydeligt, hvor deres prioriteringer ligger: Profitten skal sikres, koste hvad det vil, også hvis det betyder, at musikken betaler prisen.

Dets ejere – selvfølgelig kapitalfonden Macquarie – men også pensionskasser som PFA, PKA og ATP – må begynde at spørge sig selv, hvor længe de kan blive ved med at se passivt til, mens Yousee krænker ophavsretten og nægter at betale for den kunst, det benytter. I en tid, hvor miljø, sociale forhold og god selskabsledelse står højt på dagsordenen, er det mere end besynderligt, at disse store pensionskasser accepterer denne praksis.

Hvordan passer det ind i deres ambitioner om ansvarlig investering? Har de glemt, at respekt for aftaler og rettigheder er en del af det sociale ansvar?

Yousee og dets ejere må tage ansvar. For de kunstnere og producenter, der leverer indholdet, fortjener respekt – og retfærdig betaling. Dette er ikke blot et spørgsmål om penge. Det handler om princippet i at respektere de mennesker, der skaber den kultur, vi alle nyder godt af.