Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Hvordan kan bæredygtighed gå hånd i hånd med pels?

Som frontløber og toneangivende repræsentant for dansk mode bør Copenhagen Fashion Week tage afstand fra den kritisable pelsindustri.

Joh Vindingdirektør i Anima

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

I begyndelsen af ugen blev den halvårlige Copenhagen Fashion Week skudt i gang – denne gang med den ambitiøse og nødvendige målsætning om at være ”verdens mest bæredygtige modeuge”. Det er en hensigt, der er svær ikke at tiljuble.

Men hvad betyder bæredygtighed egentlig, når det kommer til mode?

Et vigtigt aspekt er dyrevelfærd, og hvordan vi behandler de dyr, som er i menneskers varetægt. Her er modebranchen i høj grad ved at vågne op og tage sit ansvar alvorligt. Desværre kan det samme ikke siges om den danske modeuge.

I Danmark er ræveavl forbudt. Alligevel vises rævepels stadig frem til shows under den danske modeuge.

Hos Copenhagen Fashion Week ser man stadig pelsklædte frakker og accessories til modeopvisningerne. Og det er her, jeg stiller spørgsmålet: »Kan bæredygtighed gå hånd i hånd med pels?«

For mig er svaret ganske enkelt: nej.

Dyr i pelsindustrien lever under forfærdelige forhold. De opdrættes i små bure på størrelse med en opslået avis, hvilket gør det umuligt for dem at udleve deres naturlige instinkter. Ofte bliver dyrene vanvittige i deres fangenskab, hvilket kan føre til selvskade, angst og endda kannibalisme.

Hen over de seneste år er der heldigvis sket store fremskridt i den danske såvel som den internationale modeindustri, som i stigende grad medtænker dyrevelfærd og dyreetiske principper i sin bæredygtighedsstrategi. For ligesom supermarkeder ikke vil sælge buræg, så har de færreste modehuse lyst til at basere deres design på burræve.

Internationale modegiganter som Gucci, Burberry og Versace har alle vedtaget en pelsfri politik, og tendensen har spredt sig til store dele af modebranchen.

Eksempelvis har de prestigefyldte modeuger i London og Berlin erklæret sig pelsfri, ligesom flere storbyer har indført et forbud mod salg af pels. Om få år vil man eksempelvis ikke længere kunne købe pels i Californien efter vedtagne forbud i Los Angeles og San Francisco.

Netop i disse dage behandler Folketinget et nyt forslag om at udfase minkfarme. Det sker på et tidspunkt, hvor priserne på pelsauktioner ikke dækker produktionsomkostningerne. Tiden er kort sagt løbet fra pels, og det er på tide, vi skaber en ny mode, der ikke er baseret på at holde dyr i bur.

I dag har en lang række europæiske lande helt eller delvist forbudt pelsopdræt. Også i Danmark er ræveavl forbudt. Alligevel vises rævepels stadig frem til shows under den danske modeuge. Copenhagen Fashion Week kan med sin pelspolitik derfor kritiseres for at være med til at blåstemple store lidelser og indespærring af dyr.

I stedet bør mode handle om at udtrykke tendenser og inspirere gennem kreativitet og fantasi. Det er svært at se, hvordan dét at sætte dyr i små bure hele deres liv kan have noget med mode at gøre.

Som frontløber og toneangivende repræsentant for dansk mode bør Copenhagen Fashion Week tage afstand fra den kritisable pelsindustri og i stedet pejle danske modefirmaer og forbrugere i en mere bæredygtig, grønnere og dyreetisk retning.

En retning, som Copenhagen Fashion Week bør og skal forfølge, hvis ambitionen om at være verdens mest bæredygtige modeuge skal realiseres.

Vil du have meninger direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis og få de seneste indlæg fra Jyllands-Postens debatsektion én gang i døgnet – klik her, sæt flueben og indtast din mailadresse. Følg også Jyllands-Posten på X.