Omskæring er en afgørende del af den jødiske kultur
Forbud kan tvinge jøder i landflygtighed.
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
Jyllands-Postens leder 30/4 med titlen ”Det nye gamle jødehad” advarer mod mellemøstlig antisemitisme i Europa.
Den konkluderer ligefrem, at »det i Frankrig – såvel som i […] andre europæiske lande – hovedsageligt er unge muslimske mænd, der gør livet utåleligt for jøderne«.
Som mangeårig leder af AKVAH, Det Jødiske Samfunds antisemitismeafdeling, tillader jeg mig at nuancere billedet en smule.
For mens det må indrømmes, at mellemøstlig antisemitisme er et meget alvorligt problem i Europa, er Jyllands-Postens udsagn alligevel faktuelt forkert, i hvert fald når det gælder Danmark.
Skulle en kriminalisering af en så central del af den jødiske religion og kultur rent faktisk blive vedtaget, hvor længe kan man da fortsætte sin tilværelse i Danmark?
Det, som hovedsageligt ødelægger jødiske danskeres nattesøvn, er i disse dage ikke unge muslimske mænd, men derimod den voldsomme agitation for et omskæringsforbud, som Jyllands-Posten blandt andre står bag.
Udover det foruroligende ved de mange halve sandheder, misinformationer og den ofte ret så fjendske tone, som præger omskæringsdebatten, rejser den en række ubehagelige spørgsmål for mange danske jøder: Skulle en kriminalisering af en så central del af den jødiske religion og kultur rent faktisk blive vedtaget, hvor længe kan man da fortsætte sin tilværelse i Danmark?
Hvor skulle man på sigt rejse hen?
Hvilke konsekvenser vil en i grunden uønsket emigration få for ens liv?
En sådan vedvarende og generel uro for, at man kan blive nødsaget til at skulle rejse fra sit fædreland, fordi man har i sinde at fortsætte med at praktisere sin religion,
har arabiske bøller hidtil ikke formået at skabe blandt de danske jøder. Denne tvivlsomme ære tilfalder alene Jyllands-Posten og dens venner i omskæringsdebatten.
Når Jyllands-Posten derfor udpeger unge muslimske mænd som problemet for europæiske jøder, ser avisen desværre kun splinten i de andres øjne – ikke bjælken i sit eget.