Fortsæt til indhold
Bolig

Redaktørens liste: Behagelig stilfortolkning

Redaktøren udvælger hver uge et antal aktuelle historier og nyheder fra bolig og designbranchen.

Nanna Elving Hansen
Nana Elving Hansen, redaktør, Bolig

Alt design fra det unge, danske designfirma Woud skal udstråle en kærlighed ved første blik-effekt og være både innovativt og samtidig forankret i den nordiske designarv. Det gælder også for deres nye skrin, Gem, hvis funktion er at gemme og passe på f.eks. ens smykker. Skrinet er designet som en sammensmeltning mellem geometriske og organiske former, så det, selv om det er firkantet, har en rundet form, og i stedet for en klassisk beholder med låg, består det af to ens dele, man skubber sammen. Innovativt, enkelt og lige til at forelske sig i.

Gem er designet af designduoen Frail bestående af Anne Kirstine Rusholt og Louise Mengel, er udført i egefiner og koster hhv. 329 kr. for den lille og 399 kr. for den store.

www.woud.dk

Behagelig stilfortolkning

Egværk viste deres håndlavede stol, "A Touch of Mack" på Snedkernes Efterårsudstilling sidste år.

På ugens designmesse i Bella Center i København var en række trendomåder. Et af dem, ”Handmade”, fokuserede på håndlavet design, og her viste det lille møbelsnedkeri Egeværk et udvalg af deres håndværk frem. Et af de mest opsigtsvækkende design var stolen A Touch of Mack, som var med på Snedkernes Efterårsudstilling sidste år. Den er inspireret af klassiske art nouveau-møbler fra 1900-tallet, som er smukke, men umulige at sidde i. A Touch of Mack er dog langt fra umulig at sidde i, for tanken var at gøre det lodret modsatte af 1900-tallets art nouveau-stole og skabe en formalistisk stol til museer og lignende, som faktisk var til at holde ud at sidde i. Stolen er tegnet af Hannes Stephensen og udført i ask. Den bliver produceret i bare 20 nummererede udgaver, som kan erhverves for 35.000 kr. Så er der til gengæld fri fragt i Danmark.

www.egevaerk.dk

Nye toner fra keramikeren: Kähler sætter lyd på

Denne uge præsenterede også den gamle keramikfabrik Kähler, som de seneste mange år har genvundet fordums tiders popularitet, deres nye kollektion. Og der var – udover det kridhvide stel, designet af Cecilie Manz, du kan læse om på side 14 her i tillægget – en ganske anderledes og overraskende nyhed. Kähler præsenterede nemlig højttaleren Fugato og bevæger sig dermed over i lydbranchen. Fugato er udarbejdet i samarbejde med den danske hi-fi-virksomhed System Audio og er en trådløs Bluetooth-højttaler, som ifølge Kähler »udfordrer de kreative rammer for keramik og design.« Keramikhøjttaleren er beklædt med træ i bunden og fås i fire forskellige farve- og træsammensætninger: varm bourgogne med asketræ, dyb mørkegrå med valnød, klassisk cremehvid med egetræ samt diset blå med asketræ. Pris: 1.899,95 kr.

www.kahlerdesign.com

Tinbryllup: Fra tapetmager til allround-designer

For ti år siden skulle den grafiske designer Trine Andersen indrette sit hjem og blev frustreret over manglen på tapeter. Så hun designede et selv. Det blev starten på Ferm Living, som i dag er en international designsucces. Trine Andersen præsenterede første gang det i dag velkendte konfettitapet på Formland-messen i Herning, og denne uge præsenterede hun jubilæumsudgaven i guld på designmessen Northmodern i København. Derudover diskede Ferm Living op med en – i anledning af jubilæet – større forårskollektion, som blandt andet bød på sofaen Turn, reolsystemet Punctual og ikke mindst indlemmelsen af designduoen Herman Cph’s design, herunder Herman-stolen, som blev lanceret sidste år. Priser fra 500 kr. til 17.999 kr.

www.fermliving.com