Moderne hjem i klassiske rammer
Igennem mere end 10 år har Carina Risom og Michael Jensen renoveret og moderniseret murermestervillaen i Viby, og i de klassiske rammer har de skabt et lyst, moderne og kreativt hjem fyldt med inspirerende detaljer.
Carina Risom og Michael Jensen havde en drøm om at finde et charmerende hus, som de kunne sætte deres eget præg på. Og da de begge er bymennesker, var det samtidig et krav, at det skulle ligge i cykelafstand til Aarhus C.
»Vi søgte i flere år og besøgte en masse huse, men blev gang på gang skuffede over valget af materialer og kedelige løsninger, indtil det lykkedes os at finde det, der kunne blive til vores ønskehjem. Vi kunne se, at villaens tre plan gemte på en masse gode muligheder, og som en ekstra bonus var her en skøn gammel have, som havde taget mange år at skabe,« fortæller Carina Risom.
Hun er interiørstylist, og det fornægter sig ikke, at der bor en kreativ sjæl i hjemmet. Hun så muligheder i de små og lidt mørke rum og har gennem årene fået rigtig mange ideer til projekter og ting, der skulle prøves af, både inde og ude.
Første runde
Villaen fra 1930’erne havde haft to ejere, før Carina Risom og Michael Jensen købte den. Huset var i god stand, men trængte generelt til en modernisering. Det var tydeligt, at huset sidst var blevet moderniseret tilbage i 70’erne, hvor man blandt andet havde valgt at lægge eternittag, at lægge grønne vinylgulve og dække de indvendige fyldningsdøre med glatte plader. Parret ønskede nu at føre rammerne tilbage til den oprindelige 30’er-stil, men indretningsmæssigt skabe en moderne familiebolig.
»Med god hjælp fra familie og venner gik vi i gang med at fjerne de fleste spor af 70’er,« siger Carina Risom med et smil.
De flotte fyldningsdøre og plankegulve blev fundet frem igen, trælofterne blev erstattet med gipsplader, tapetet røg ned, og der blev brugt litervis af hvid maling, før parret flyttede ind.
De havde et ønske om at skabe en mere lys og luftig bolig og valgte derfor også at blænde en dør og vælte en væg i stueetagen. Det skabte plads til et stort og funktionelt køkken i åben sammenhæng med spisestue og stue, hvor det meste af familiens hjemmeliv leves. Bortset fra køle-fryseskab og ovn, som er placeret ved den modstående væg, er køkkenet bygget op som ét element i hele rummets længde, med én meget lang speciallavet bordplade og uden overskabe. Det får rummet til at syne stort og luftigt.
Husets kælderrum blev blot malet, mens husets første sal, som rummer værelser og badeværelse, fik samme tur som stueetagen – gulvafhøvling, gips, filt og maling. Kun badeværelset med de blå fliser og blå sanitet fik lov at blive i første omgang.
Optimering af alle kvadratmeterne
I løbet af årene, som behovene er opstået og ressourcerne har været til det, er der sket endnu flere forandringer og forbedringer både inde og ude.
»Da jeg var gravid med vores datter Mille Marie, manglede vi et værelse, og vi valgte at dele det store soveværelse op i to mindre rum. For at skabe yderligere plads, lavede vi døren mellem værelserne som en skydedør og byggede også en hems over vores søn Magnus’ værelse. Vi udnyttede samtidig rummene helt ud i skunk og måtte ud at finde nogle brugte gulvbrædder, som vi kunne lægge til det eksisterende gulv. Det har været vigtigt for os at udnytte pladsen bedst muligt og skabe nogle pæne helheder,« fortæller Carina Risom.
Det har været vigtigt for os at udnytte pladsen bedst muligt og skabe nogle pæne helheder.Carina Risom
Da eternittaget blev skiftet ud med et tegltag, blev der samtidig lavet to nye vinduer, som kunne lukke en masse dejligt lys ind i familiens nye badeværelse, og det blå 70’er-badeværelse blev skiftet ud med et mere moderne.
»Vi har også badekar i det nye badeværelse, fordi det er super dejligt, når man har børn i huset,« siger Carina Risom og fortsætter:
»Og det hænder da også, at en af vi andre tager os den luksus at tage et karbad.«
I 2007 blev husets sokkel fornyet, og der blev lagt dræn rundt om huset, for at det var muligt at lave en tør og brugbar kælder. Gulvene blev desuden gravet ud for at øge loftshøjden, og der blev samtidig lagt varme i de nye gulve. Ud over et ekstra toilet og bad rummer kælderen nu et kombineret gæste- og legeværelse, vaskefaciliteter, depotrum og kontorer til både Carina Risom og Michael Jensen, som begge arbejder hjemme en stor del af deres arbejdstid.
Kreativ indretning
Hjemmets indretning er et kreativt miks af nyt og gammelt, dyrt og billigt. Carina Risom kan nemlig godt lide at lege med kontraster. De store linjer er parret fælles om, men det er Carina Risom, der finder eller laver de kreative detaljer og stilleben i hjemmet. Hun finder inspiration alle steder og kan godt lide at gå på opdagelse i genbrugsbutikker og på loppemarkeder, hvor hun gør en masse gode fund. Desuden er både hun og børnene gode til at sidde og hygge sig med papir, saks, farver, perler, garn og meget andet, og det er der kommet en masse kreative ting ud af, som pynter alle vegne i huset. I øvrigt er både Carina Risoms søster og svigerinde også et par kreative sjæle, som begge har bidraget til indretningen.
»Vi har sørget for at skabe en rolig og langtidsholdbar base, så der er plads til at lege med farver, nips og skøre påfund i indretningen, alt det, som gør hjemmet personligt,« siger Carina Risom og fortsætter:
»Vores hjem er vores trygge base, og her er plads til både at slappe af og til at skabe og prøve ting af.«
Den gamle have
Huset er renoveret fra kælder til kvist, men der har også været tid til udendørs projekter på den 977 kvm store grund. Fra køkken-alrummet kan man gå direkte ud på den dejlige træterrasse, hvor der er sol både dag og aften og udsyn til det meste af haven.
»Det betyder meget, at vi kan gå direkte ud, for så bruger vi terrassen meget mere,« siger Carina Risom.
Og det gælder også den gamle have, som var medvirkende til, at parret i første omgang købte huset.
»Der er langt rundt, når der skal klippes hæk, men det er en rigtig skøn have, og vi nyder den meget alle sammen – og så er vi så heldige, at Michaels far, ud over at hjælpe os med alle husprojekterne, også klarer en masse havearbejde. Det er også ham, som har lavet vores dejlige bålsted, som bliver brugt til både madlavning og hyggestunder,« fortæller Carina Risom.
Med uundværlig hjælp fra hele familien er der også blevet lagt fliser, bygget skure, terrasse og meget andet.
Det er i høj grad også børnenes have. Trampolinen, som er gravet ned i plænen, bruges flittigt, og borgen i det gamle æbletræ, som var et brændende ønske fra sønnen Magnus, er også et stort hit. Efter børnenes legehus er revet ned, er et af de næste projekter i haven at bygge et shelter i forbindelse med bålstedet, der skal være børn og voksnes fristed – og mon ikke, der også bliver en plads til familiens højtelskede kanin, som løber frit i haven i løbet af dagen.
»Her er en dejlig, afslappet stemning, men det er også et hjem med liv og glade dage, hvor der ofte er gang i et projekt,« fortæller Carina Risom og siger til slut:
»Jeg tror, vi elsker vores hjem ekstra meget, fordi vi i så høj grad selv har skabt det. Vi har så mange gode timer her sammen med familie og venner, som er helt fantastiske til både at give en hjælpende hånd og til at komme og nyde hus og have sammen med os.«