Fortsæt til indhold
Bolig

I et hjem uden indretning flytter sjælen ikke ind

Historien betyder alt for Dan og Berit Quelle, hvis hjem vidner om de tos ophav og fælles glæde ved ting med betydning.

Marie-Louise Andersen

Vi vil gerne bo et sted, hvor det er fedt at sne inde.

Vi vil gerne bo et sted, hvor det er fedt at sne inde.
Berit Quelle

Sådan beskriver Berit Quelle sit hjem. Hun sidder i køkkenet, husets midtpunkt, hvorfra der i hver side er udsigt til gårdsplads og have med rådyr, der tit vandrer forbi. Engang gik køerne ned til dammen udenfor for at drikke, og i skoven bagved hentede beboerne vand til te og andre fornødenheder, mens damptoget kørte tudende forbi. Nu er dammen renset, og en bænk opad husgavlen vidner om, at den mere er en malerisk baggrund for hyggelig morgenkaffe end en nødvendig foranstaltning.

Dan og Berit Quelle bor på gården sammen med børnene Sigrid og Signe på hhv. 8 og 6 år og Dans datter, Josefine, på 14 år. Her er kun Signe hjemme.

Dan og Berit Grevelund Quelle bebor på syvende år den firlængede Holm Nygaard lidt udenfor Silkeborg sammen med to fælles børn på seks og otte år og Dans datter på fjorten. Netop historien, det gamle og det personlige er kendetegnende for hjemmet.

Dan Quelle er født i Grønland af en tysk far og dansk mor. I et hjørne af stuen vidner en minikajak, en tupilak, en hvalrostand, en ulu til at flå sæler med og et billede, malet af hans mor fra lejligheden, hvor de boede i Grønland, nært forhold til øen mod nord.

Berit Quelle har tilbragt mange år i Frankrig, så gården emmer af pariserstemning med franske greb på husets vandhaner, stemningsfyldte franske billeder og lysekroner fundet hos franske antikvitetshandlere. Dan Quelle er derimod født i Grønland og har sit ophav repræsenteret i et grønlandsk hjørne, hvor blandt andet en kajak i dukkestørrelse, en såkaldt tupilak, bringer held til hjemmet og dets beboere. Men de har begge en opvækst på landet i Østjylland at tænke tilbage på, så også den gamle danske stil er repræsenteret på gården.

Romantisk med historie

En lille hånd har ridset barnets navn i en stolpe uden for huset for år tilbage. ”Han” står der og vidner om, at den nu 90-årige Maries bror, Hans i tidernes morgen måske blev opdaget, før han kunne færdiggøre sit navn. Sådan fortæller Berit Quelle i hvert fald historien. Marie og hendes familie boede på gården fra engang i 1920’erne og frem, og det er hende, der har fortalt familien Quelle, at gården ikke er fra 1920, som der ellers står i BBR-registret, men derimod fra 1907. Det er også hende, der har kunnet fortælle om tørre somre og gilder i skoven bagved gården, og hende, der har afsløret, at gården ikke oprindeligt hed Holm Nygaard, men bare Nygaard.

»Stedet får en helt anden betydning, når vi hører Marie fortælle. Ting, der har en historie, betyder bare mere, end ting uden gør,« siger Dan Quelle.

Den holdning kendetegner også indretningen på Holm Nygaard, der er romantisk og personlig og fuld af minder. Lige fra tallerknerne, som Berit Quelles oldefar engang sad og slubrede suppe af, når han kom ind fra marken, til billedet i stuen, malet af Dan Quelles grønlandske mor.

Feminint og fransk er dækkende for badeværelset, hvor selv grebene på vandhanen lader den besøgende åbne på frais og chaud.

»Jeg må erkende, at jeg føler mig mere hjemme i Frankrig end i Danmark, så det ville jeg gerne have ind i hjemmet. Og mange af tingene er personlige. Uanset hvor jeg kigger hen, er der noget fra et familiemedlem eller noget med en historie,« forklarer Berit Quelle og peger som et eksempel på den hvide lysekrone over køkkenbordet.

Den er købt hos en fransk antikvitetshandler, men oprindeligt fra Sverige, hvorfra den blev fragtet til Frankrig og malet.

Berit Quelle har boet i Frankrig og er salgschef i Akva Waterbeds med Skandinavien og Frankrig som hovedområder, så det franske er allestedsnærværende i hendes liv. Men historien er også i gamle danske loppefund og ting fra de tidligere ejere. Det har kostet mere at brandsikre og renovere den gamle brændeovn i køkkenet, end det ville have kostet at købe en ny. Men så havde familien ikke haft illustrationen på ovnen af tre bukkebruse og bukken at glædes over. For det viser jo faderen i huset og hans tre piger.

Her findes ro

Feminint og fransk er dækkende for badeværelset, hvor selv grebene på vandhanen taler fransk.

På badeværelset fortæller teksten ”Un bon rire étend la vie” den franskkyndige, at et godt grin forlænger livet – en sigende beskrivelse af og for familien.

»Huset er også en legeplads. Da vi mødte hinanden, spurgte vi: Hvad er en familie? Jamen, det er et sted, hvor man skal forfølge sine drømme,« forklarer Dan Quelle, der er selvstændig og har konsulentvirksomheden Vækststrategi og drengedrømmen Wildtoys, hvor han sælger legetøj til voksne drenge.

»For mig giver det en rar følelse, at det er færdigt. Jeg har ikke tænkt over det før, men det tager energi, når der er noget i indretningen, der skurrer. Hvis man ikke har indrettet hjemmet, flytter sjælen ikke ind,« siger han og forklarer, at det ikke bare skal se pænt ud.

Han sammenligner det med, at hvis der er rodet i receptionen i en virksomhed, så afspejler det sig ofte i måden, man arbejder på.

»Hvis du gerne vil have, at hjemmet skal underbygge dit velvære, så er det ikke gjort med en indkøbsrunde i en weekend. Indretning er ikke kun en kosmetisk ting, det gør noget ved din energi, hvis ikke det er rigtigt,« siger Dan Quelle.

»Du kan godt købe dig til den stemning, men så føler du dig ikke hjemme,« supplerer Berit Quelle, som hele tiden har gjort meget ud af at have sin mand med i beslutningerne ved indretningen.

Han har også skullet føle sig hjemme.

Gården skal også være et sted, hvor man finder roen både i livsførelsen og indretningen, der skal passe til dem, der bor der.

»Du kan lære dine børn så meget, men ikke at have en ”connection” med naturen,« siger Berit Quelle.

Både hun og Dan Quelle er opvokset på landet og vil gerne give den del videre til deres børn. Og i indretningen har Berit Quelle ønsket at få naturen ind i hjemmet. Der er kun de såkaldte kapper for vinduerne i alle rum for at få så meget af naturen og lyset ind. Der er ingen naboer, som kan kigge ind, så der er ikke grund til at have gardiner.

At rejse er at leve, karakteriserer soveværelset, hvor minder fra parrets første rejse til Santorini og bryllupsrejsen til Seychellerne blander sig med andre billeder. Billedet på væggen er fundet på nettet og monteret som et tapet.

»Soveværelset er den gamle havestue, så vi kan åbne døren og få lyden af de gamle træer helt ind i værelset. Det lyder som havet – og at ligge og falde i søvn i vandsengen med vinden i træerne, det er helt fantastisk,« siger Berit Quelle, der faldt pladask for gården, første gang hun så den.

»Her kan jeg godt bo,« sagde hun til Dan – og det kom hun til.