Fortsæt til indhold
Bolig

Fire rengøringsmidler til hele huset

<p>Glem de dyre og skrappe rengøringsmidler. Et rent hjem klares med fire klassiske rengøringsmidler, knofedt og lidt tålmodighed, fortæller Suhrs Husholdningsskole.</p>

Der findes en jungle af dyre og farvestrålende rengøringsmidler, som lover resultater uden, at man behøver få sved på panden. Men i virkeligheden er vejen til et rent hjem ret enkel - fire basale rengøringsmidler og gammeldags knofedt.

Dorthe Kristiansen, som underviser i Rent Bord på Suhrs Husholdningsskole i København, mener, at danskerne er en smule ugidelige, når det gælder rengøring. Men hun mener også, at vi er blevet mere uvidende om, hvordan nullermænd og støvmider holdes fra døren:

"Det handler både om dovenskab og viden. Førhen var det mor og mormor, der lærte os at gøre rent. I dag er det reklamerne. Vi har glemt, hvordan man gør rent," siger hun.

Dorthe Kristiansen, fortæller her, hvilke rengøringsmidler, man skal købe, for at holde snavset nede i en almindelig husholdning med to børn og to voksne. Og samtidig giver hun nogle tips til, hvordan man skal bruge dem.

Universalrengøringsmiddel

Et universalrengøringsmiddel som for eksempel Ajax eller Tusindfryd, der er mærket med Svanelogoet, er et af de fire vigtigste rengøringsmidler i en husholdning. Dorthe Kristiansen fortæller, at universalrengøringsmiddelet kan bruges til de fleste overflader - for eksempel vægge, lofter og spejle.

Toiletrens eller eddikesyre fjerner snavset i toilettet. Hvis der er meget kalk i toilettet, kan man lægge tolietpapir op mod kalken og hælde cirka en halv deciliter eddikesyre på toiletpapiret og lade det trække natten over. På den måde bliver man kalken i toilettet kvit, siger Dorthe Kristiansen.

Er toilettet særlig slemt angrebet af for eksempel okker og rust, foreslår Dorthe Kristiansen, at man køber en pose Oxalsyre til at komme de brune plamager til livs.

Eddikesyre

Eddikesyre virker ikke kun mod kalk og snavs i toilettet. Ifølge Dorthe Kristiansen er eddikesyre god mod al slags kalk. Hvis brusehovedet i brusekabinen for eksempel er meget forkalket, kan man tage en frostpose og fylde den med en halv del vand og en halv del eddikesyre. Herefter skal man fastgøre posten om brusehovedet, lade det trække nogle timer og kalken vil blive opløst.

Er fliser og klinker i brusenichen også ramt af kalk, kan man komme en deciliter eddikesyre i en spand med ti liter vand og bruge en klud til at tørre fliserne af. Dorthe Kristiansen pointerer dog, at man skal ikke skal udsætte sin bruseniche for eddikesyre for ofte, fordi det opløser kalk, og dermed også fugerne. Og så skal man huske, at bruge handsker.

I øvrigt mener Dorthe Kristiansen, at det er en god idé at tørre brusenichen af hver gang, man har taget et brusebad. Det kan man gøre med en gummiskraber, og så er det nok at holde brusenichen ren med almindelig universalrengøring.

Opvaskemiddel

Opvaskemiddel kan bruges til andet end gryder og tallerkner. Hvis det er ufarvet, kan det bruges til at fjerne genstridige pletter på tøjet. Dorthe Kristiansen fortæller, at man skal komme opvaskemiddel på pletten og lade det trække i fire til fem timer, før man kommer blusen eller bukserne i vaskemaskinen.

Når det kommer til vinduespudsning er opvaskemiddel med en smule eddikesyre den bedste kombination. En spiseske eddikesyre til en gulvspand fjerner den naturlige kalk i vandet, og vinduerne får ingen irriterende striber, siger Dorthe Kristiansen. Hun minder om, at man skal huske at komme vand i spanden, før sæben kommer i. Så undgår man alt det irriterende skum.

To slags sæbe

Sæbespåner er det fjerde og sidste nødvendige rengøringsmiddel. Ifølge Dorthe Kristiansen er sæbespåner godt at bruge, hvis man har trægulv eller klinkegulv i hjemmet. Sæbespåner kan også bruges til træbordplader og andre overflader af træ, fordi produktet efterlader et naturligt fedtlag, som virker afvisende, hvis der bliver spildt på overfladen.

Dorthe Kristiansen anbefaler en dosis på to deciliter sæbespåner til ti liter vand. Sæbespånerne skal opløses i vandet, før rengøringen kan begynde. Det gøres nemmest med et piskeris, siger hun.

Vi bliver i sæbefamilien lidt endnu. Dorthe Kristiansen fortæller, at hvis ovnen er fyldt med fastbrændte madrester og fedt, så er det en god idé at smørre ovn og bageplader ind i brun sæbe. Brun sæbe er basisk og opløser fedtet, hvis den får lov til at virke i fem til seks timer. Bagefter skal man huske, at skylle efter med vand.

Hvis bagepladerne er særligt beskidte, kan man komme dem i hver deres sæk sammen med en halv deciliter tredobbelt salmiakspiritus. Dorthe Kristiansen pointerer, at tredobbelt salmiakspiritus er et skrapt middel. Derfor er det vigtigt, at man lukker posen til hurtigt og lader den stå uden for på altanen eller i haven natten over. Dagen efter kan man spule pladerne af med vand, og fedt og snavs vil forsvinde.

Dorthe Kristiansen anbefaler, at man tørrer sin ovn af med en opvredet klud, hver gang den er blevet brugt.

Brug knofedt - spar penge

Mange danskere falder for rengøringsmidler med lokkende løfter om et rent badeværelse efter to sprøjt med en flaske og aftørring med en klud, mener Dorthe Kristiansen:

"Det handler også om vildledning - et badeværelse bliver ikke rent efter enkelte sprøjt. Der skal bruges knofedt, og det skal holdes rent," siger hun og fortæller, at hun er overbevist om, at danskerne kan spare en masse penge, hvis de får at vide, hvilke rengøringsmidler de skal bruge og hvordan.

Derfor anbefaler hun, at man anskaffer sig de fire mest basale rengøringsmidler og herudover en kost med fejeblad og en støvsuger. På den måde er man godt rustet til at klare rengøringen i et hjem med to børn og to voksne, mener Dorthe Kristiansen.

Citronduft betyder ikke rent

Dorthe Kristiansen fortæller, at mange danskere køber rengøringsmidler, der for eksempel dufter skrapt af citron. Men hun siger, at vi skal huske på, at selvom der dufter godt, er det ikke ens med, at der er rent:

"Parfumen gør ikke rent. Der er mange, der har en teori om, at meget rengøringsmiddel er meget godt. Det er altså ikke rigtigt. Der er en grund til, at producenterne har valgt at skrive den dosering på pakken. Det er fordi, at rengøringsmidlet virker bedst sådan."

Ifølge Dorthe Kristiansen har danskerne en tendens til at overdrive deres brug af parfume, og derfor mener hun, at flere og flere får allergi:

"Selv når man har været på toilettet, skal man trykke på sådan en, der hænger på væggen. Det er fordi, der ikke må lugte af det, der nu en gang lugter af, når man har været på toilettet," siger hun og fortæller, at det er bedre, hvis man husker at lufte godt ud to gange om dagen:

"Luft ud ti minutter hver morgen og hver aften, så der er gennemtræk. Hvis der bliver luftet godt ud, er det rigtig godt. Det er mere vigtigt end at støve af," fortæller Dorthe Kristiansen og tilføjer, at man dog stadig skal huske at tørre støv af ind imellem.

Sjovere rengøring

Dorthe Kristiansen fortæller, at det er en god idé at gøre rent mindst en gang om ugen. På den måde holder man snavset nede. Men samtidig er det vigtigt, at rengøring ikke kun er en sur pligt.

Hvis rengøringen bliver uoverskuelig eller sur tjans, foreslår Dorthe Kristiansen, at man deler rengøringen op og tager opgaverne i mindre doser:

"Man kan tage det hen ad vejen. For eksempel en time den ene dag og en time den næste dag. Det er lige meget, hvis man ikke når det hele på en dag, for så tager man bare resten en anden dag. Og så er det en god idé at inddrage hele familien, så det bliver et fælles projekt," siger Dorthe Kristiansen.