Kunderne stod i kø efter den nye Tesla
Den nye Model 3 er Teslas bud på en masseproduceret bil. Analytiker er dog skeptisk.
115.000 bestillinger trods cirka halvandet års leveringstid.
Det var resultatet, da den amerikanske bilproducent Tesla torsdag aften amerikansk tid slap den nye og billigere Model 3 fri. Interessen var så stor, at kunderne hos de amerikanske forhandlere i timevis stod i kø for at få lov til at betale de 1.000 dollars i depositum for at blive skrevet op til en bil.
Tesla Model 3 er i USA prissat til 35.000 dollars.
Det er endnu uklart, hvad modellen kommer til at koste i Danmark, hvor elbilerne nu skal indfases i afgiftssystemet.
»Vi har endnu ikke fået priserne for Europa, og vi ved heller ikke, hvornår modellen kommer til Europa,« fortæller Even Sandvold Roland, der er kommunikationschef for Tesla i Norge.
Han tilføjer, at mærket på trods af afgiftsændringerne fortsat oplever stor interesse fra danske kunder.
I forbindelse med præsentationen af den nye Model 3 gav Tesla-bossen, Elon Musk, er par tekniske oplysninger om elbilen, der har plads til fem voksne. Rækkevidden skulle blive op mod 350 kilometer, og accellerationstiden fra 0-100 km/t omkring 6 sekunder.
Ifølge de foreløbig planer skal leveringerne af bilerne begynde i slutningen af 2017. Tidligere Tesla-modeller har dog ikke været ukendt med forsinkelser.
»Men jeg føler mig rimelig tryg ved, at det bliver næste år,« lød det fra Elon Musk.
Med Model 3 har Tesla præsenteret en bil, der i højere grad end de tidligere modeller er udset til masseproduktion.
»Men jeg vil gerne understrege, at selv om I køber grundmodellen til 35.000 dollars, så får I en forbløffende bil,« lovede Elon Musk.
Det er der dog delte meninger om. Således vurderer bilbranche-analytiker David Whiston fra Morningstar over for Automotive News, at Model 3 med lidt mere udstyr vil koste mindst 40.000 dollars.
»Så er der ikke for alvor tale om en bil til massemarkedet. Derfor mener jeg, at Tesla skal komme med en endnu billigere model for at opfylde målet om at sælge 500.000 biler om året i 2020,« lyder det fra David Whiston.