Vejmagneter skal styre selvkørende biler
Volvo tester ny teknologi for at få førerløse biler på vejene.
Volvo har netop gennemført en test af selvkørende biler, der navigerede rundt ved hjælp af magneter i vejbanen. Testen er et led i et projekt, der skal få førerløse biler i trafikken i 2017.
Det største problem i forhold til at få de førerløse biler ud trafikken er ifølge Volvo at få bilen til at holde sin position, fordi teknologier som GPS og kamera kan få problemer med fysiske hindringer og dårlige vejrforhold.
”Magneterne laver en usynlig vognbane, der bogstaveligt talt baner vejen og sikrer en position, der afviger med under 10 centimeter. Vi har testet teknologien ved forskellige hastigheder, og resultaterne er indtil videre lovende,” siger Jonas Ekmark, der er sikkerhedsleder hos Volvo.
100 førerløse biler i 2017
Testen var et led i et forskningsprojekt, der bliver finansieret i samarbejde med Sveriges Trafikadministration, Trafikverket, der har ansvaret for den langsigtede planlægning af transportsystemet i Sverige.
Målet for projektet er, at der i 2017 skal køre 100 selvkørende Volvo-biler på de offentlige veje i Gøteborg, som skal færdes blandt de andre bilister.
Indtil videre holder de førerløse biler sig inden for den 100 meter lange testbane, som Volvo har lavet på virksomhedens testcenter uden for Gøteborg. Magneterne lå placeret 20 centimeter under asfaltens overflade, og bilen var udstyret med flere magnetfelts-sensorer.
Resultaterne overraskede positivt.
”Vores erfaring er indtil videre, at magneter er en effektiv, troværdig og forholdsvis billig løsning. Næste step bliver at teste det ude i den virkelige trafik,” siger Jonas Ekmark.
Grønt lys fra myndigheder
Magneterne skal kun virke som et supplement til sikkerheden, og det er således ikke meningen, at de nødvendigvis skal være til stede, for at bilen kan køre af sig selv.
Testen og idéen blev også godt modtaget hos Sveriges Trafikadministration.
”Testresultaterne er meget interessante. På længere sigt kan en implementering af vejmagneter meget muligt blive en del at Sveriges mål for at gå forrest med teknologi, der bidrager til bæredygtig mobilitet,” siger Claes Tingvall, der er trafiksikkerhedsansvarlig hos Trafikverket