R-profil kalder Thornings tale for »gyselig«
»Provinsiel« og »tilbageskuende,« siger De Radikales gruppeformand i Region Hovedstaden.
Kritikken af Thornings tale kommer ikke kun fra de borgerlige partier, men også fra dybt i regeringens egne partier.
De Radikales gruppeformand i Region Hovedstaden, det tidligere folketingsmedlem Charlotte Fischer, kalder sig direkte »rystet« over statsministerens nytårstale onsdag aften.
»Den var en ekstremt provinsiel tale,« siger Charlotte Fischer, der også kalder talen for »gyselig«.
»Jeg sad ærligt talt rystet tilbage med en oplevelse af, at hun nu har taget hul på valgkampen i stedet for at tale om de globale udfordringer. Det virker som om, at hun er bange for, at hun har tabt for mange vælgere til Dansk Folkeparti, og at det nu vokser hende over hovedet. Det var en meget tilbageskuende tale,« siger Fischer til Jyllands-Posten.
Undre sig over tale
I sin tale talte Thorning meget om ældre, om de ældres brug af støttestrømper og tonen overfor de ældre på arbejdspladserne.
»Selvfølgelig er det vigtigt, at vi passer på vore ældre, men hun mistede helt proportionerne på det her tidspunkt i talen. De ældre fyldte alt for meget. Og samtidig var der ikke ét eneste ord om klima, Europa eller EU - i et år med Europa-parlamentsvalg! Det synes hun åbenbart ikke var værd at nævne. Proportionerne var væk. Det er virkelig trist,« siger Charlotte Fischer, der kalder talen for »ældrefetichistisk«.
Gruppeformanden for De Radikale i Region Hovedstaden fastslår dog, at hun kun er sur på talen.
Og ikke regeringens resultater i de seneste godt to år.
»Det er det, der får mig til at fare frem. Hun er min statsminister, men hun repræsenterer ikke mit ståsted med denne tale. Jeg synes jo, at regeringen gør det rigtige på mange fronter og tager mange modige beslutninger. Derfor undrer jeg mig over, at hun kan sætte sig ned og holde den tale,« siger Charlotte Fischer.
Gå provins i den
Hun mener, at De Radikale fremover skal holde ekstra øje med deres rolle i regeringen.
»Det er vigtigt for os at fastholde en regering, der har et benhårdt fokus på udsyn. Vi skal se Danmark som en del af verden, og der må ikke gå provins i den, hvor vi synes, at det eneste, vi skal tale om i Danmark, er, at hvordan vi kan gøre mere for os selv og befolkningen,« siger Charlotte Fischer.
Også Morten Helveg Petersen – spidskandidat for De Radikale til europa-parlamentsvalget – er utilfreds med dele af talen.
»Forstår ikke at der ikke var et ord om EU. I 2014 er der valg til Europa-Parlamentet, EU skal formulere sine klimamålsætninger, komme videre i bankunionen og Danmarks forbehold på retsområdet kommer til at genere os selv endnu mere. Havde været et par bemærkninger værd i en ellers god tale,« skriver han på Facebook.
Fra borgerlige side har der også været kritik af Thornings tale. Venstres politiske ordfører Ellen Trane Nørby kalder talen for »forudsigelig«.
»De nye idéer til, hvordan Danmark kommer videre, glimrede ved deres fravær. Der var højest et par ukonkrete tanker, som lader en hel del tilbage at ønske, samt en forsikring om, at den her regering vil gøre verdens største offentlige sektor endnu større,« sagde Ellen Trane Nørby, ifølge Ritzau.