Fortsæt til indhold
Rejser

Seks utraditionelle musicaloplevelser i London

London er i verdenseliten, når det kommer til musicals. Her er et bud på seks utraditionelle af slagsen.

Kathrine Kellermann

Med sværvægtere som Phantom of The Opera og Løvernes Konge har London i mange år kunne bryste sig af at have en af verdens mest solide musicalscener. Men i skyggen af klassikerne findes et hav af moderne og utraditionelle forestillinger, som er værd at opleve.

Teaterdirektør på Det Ny Teater, Niels-Bo Valbro, og rektor på Det danske musicalakademi i Fredericia, Thomas Agerholm, følger begge den internationale musicalscene tæt. De giver her deres bud på, hvilke af Londons nyere forestillinger man bør opleve.

Lad dig imponere af børn

”Skal jeg pege på én ny, særlig forestilling, man bør være opmærksom på, må det blive ”Matilda”,” siger Niels-Bo Valbro fra Det Ny Teater.

”Matilda” er baseret på den norsk-britiske forfatter, Roald Dahls, bog af samme navn. Den handler om en kvik 5-årig pige, der begraver sig i bøger og med sin livlige fantasi tager skæbnen i egne hænder.

”Det er en ny forestilling, som er meget kreativ, innovativ og nyskabende på en underholdende måde. Der er en masse børn med, og de er simpelthen så dygtige,” siger Thomas Agerholm.

“Matilda” spiller dagligt (undtagen mandag) på Cambridge Theatre. Billetterne koster mellem 20 og 85 pund stykket.

Fra skaberne af South Park

”The Book of Mormon” er ligeledes højt på listen over anbefalinger hos både Thomas Agerholm og Niels Bo Valbro.

”Den adskiller sig ved at være meget vittig. Det er humoren, der er omdrejningspunktet her,” siger Niels-Bo Valbro.

Prince of Wales Theatre er beliggende mellem Leicester Sqare og Piccadilly Circus. Foto: www.thebookofmormonmusical.co.uk

”The Book of Mormon” er en satirisk fortælling om to mormonmissionærer, der bliver sendt til en fjern landsby i det nordlige Uganda. Bag musicalen står skaberne af den populære, animerede tv-serie, ”South Park”.

“Fremragende, mega sjov forestilling, der har væltet musicalscenen. Den er ekstremt kontroversiel og nyskabende,” siger Thomas Agerholm.

“The Book of Mormon” spiller på The Prince of Wales Theatre. Billetterne koster mellem 50 og 153 pund. Forestillingen er dog ekstremt populær og ofte udsolgt, så tjek udbuddet i god tid her her

Irsk pubstemning

Er du mere til irsk løssluppenhed, er musicalen ”Once” et godt bud, mener Thomas Agerholm. Forestillingen lægger ud med, at publikum kan nyde en drink i baren på scenen til tonerne af den irske folkemusik, som holdet af skuespillere udfører. Herefter går fortællingen om mødet mellem en mandlig gademusikant og en kvindelig østeuropæisk emigrant i gang.

”Det er en meget prisvindende forestilling, med rigtig fede arrangementer, en super god fortælling og gode sange. Meget varmt anbefalet,” siger Thomas Agerholm.

“Once” spiller alle dage (undtagen søndag) på Phoenix Theatre. Billetterne koster mellem 20 og 95 pund.

En hypet kending

Børnebogsklassikeren ”Charlie and the Chocolate Factory” er blandt de mest populære og prisvindende musicals i London for tiden, forklarer Thomas Agerholm. Musical-udgaven af fortællingen om drengen Charlie, der ved et lykketræf får adgang til en chokoladefabrik, har ifølge Thomas Agerholm imponerende kulisser og kostumer. Derudover fremhæver han den som en oplagt familieoplevelse.

“Charlie and the Chocolate Factory” kan opleves på Theatre Royal Drury Lane. Foto: www.charlieandthechocolatefactory.com

“Charlie and the Chocolate Factory” spiller alle dage (undtagen søndag) på Theatre Royal Drury Lane. Billetterne koster mellem 25 og 68 pund.

Gennemført gangster-fortælling

“Dirty Rotten Scoundrels” er baseret på den amerikanske filmkomedie af samme navn fra 1988. Det er historien om to medsammensvorne svindlere, der forsøger at snyde penge ud af godtroende kvinder.

“Det er en rigtig musical med musical på. Den har et klassisk musical-plot, og så er det hele lavet meget effektivt og underholdende, blandt andet med rigtig gode dansere,” siger Thomas Agerholm.

“Dirty Rotten Scoundrels” spiller mandag til lørdag frem til den 29. november 2014 i Savoy Theatre. Billetterne koster mellem 25 og 68 pund.

En moderne klassiker

”Billy Elliot” har snart et årti på bagen som musical, men ifølge Thomas Agerholm og Niels-Bo Valbro er den svær at komme udenom.

Fortællingen, der er baseret på filmen af samme navn, handler om drengen, Billy, som går til boksning men i virkeligheden drømmer om at danse ballet. Mod alle odds forfølger han drømmen, men det er ikke uden konsekvenser.

”Det er den mest ærkebritiske forestilling, man kan komme i nærheden af. En forestilling man forlader både berørt og beriget,” siger Niels-Bo Valbro.

“Billy Elliot” spiller alle dage (undtagen søndag) på Victoria Palace Theatre. Billetterne koster mellem 21 og 69 pund.