Fortsæt til indhold
Sport

Danskerhaderen trækker i land

Den norske ishockeyspiller, Martin Røymark, lægger afstand til en udtalelse.

Den norske ishockeyspiller Martin Røymark langede godt og grundigt ud efter danskerne efter at Norge vandt 3-2 over Danmark.

"Jeg hader danskere. Det gør vi alle sammen. Derfor er det godt at slå dem. De blærer sig, spiller småsvinsk og tror, at de er så pokkers gode. Det er godt at sætte dem på plads," sagde han efter opgøret, der var præget af af så mange skærmydsler, at hoveddommeren på et tidspunkt kaldte holdkaptajnerne hen til sig for at få lidt ro på.

Nu er Martin Røymark så faldet lidt til ro, og han trækker sin udtalelse med danskerhadet tilbage.

"Jeg hader ikke danskerne. Jeg har et godt forhold til dem. Men de har gode hold på samme niveau som os, så der er stor rivalisering. Det var sandsynligvis lidt for meget adrenalin, da jeg udtalte mig i går," forklarer Røymark til VG.

Karantæne

Efter kampen modtog to nordmænd en spilledags karantæne.

Det var den hårdtspillende kaptajn, Ole-Kristian Tollefsen, der tacklede Mikkel Bødker midt i første periode, mens Marius Holtet også sidder udenfor i næste kamp for sin tackling på Daniel Nielsen i anden periode.

Danmark møder i dag kl. 16.15 Slovenien i en skæbnekamp. Begge hold har nul point efter to kampe og skal sandsynligvis kæmpe om at undgå sidstepladsen, der betyder nedrykning.

Kampen kan ses på TV3 Sport1 fra kl. 15.45.