Fortsæt til indhold
Politik

EU vil lukke smuthul

Et EU-forslag åbner for strammere udlændingeregler for ægtefæller.

Et smuthul, som har gjort det muligt at undgå danske krav til familiesammenføring, står til at blive lukket.

EU-Kommissionen foreslår at ændre det såkaldte opholdsdirektiv. Så selv om EU-Domstolen underkendte en række landes regler med den såkaldte Metock-sag i 2008, skal landene nu kunne indføre strammere regler for familiesammenføringer af ægtefæller fra ikke-EU-lande.

Dengang måtte Danmark bøje sig for dommen og acceptere, at hvis en dansker opnår familiesammenføring i Malmø med en ægtefælle fra f.eks. Tyrkiet, har begge ret til at komme til Danmark via EU-reglerne. På den måde kunne ægtefællen komme hertil uden om 24-årsreglen og det tilknytningskrav, der begge er centrale lovkrav i den danske udlændingepolitik.

Direktør i Tænketanken Europa Bjarke Møller kalder det »sandsynligt«, at EU-forslaget realiseres.

245 personer kom hertil via reglen i 2015.

Ifølge DF’s formand, Kristian Thulesen Dahl, var den gamle EU-dom »et angreb på vores ret til selv at bestemme« og »en meget meget stor sag«.

Venstres udlændingeordfører, Marcus Knuth, er enig og håber nu, at »det hul i lovgivningen vil blive lukket«.