S truer med forbud mod exitpoll
Men medierne bør selv kunne finde ud af det, siger Socialdemokraterne. Lovgivning duer ikke, siger Venstre.
Det skal være helt slut med exitpolls før efter kl. 20 på valgdagen.
Sådan lyder det klare budskab fra Socialdemokraternes medieordfører Mogens Jensen.
Og kan medierne ikke selv finde ud af at holde igen, så må der lovgivning til.
»Jeg foretrækker, at medierne selv finder en måde at lave nogle spilleregler for det her. Men jeg peger også på, at det er en mulighed at gøre som i andre lande, hvor exitpolls er forbudt, mens der stemmes. Valgdagen bør friholdes,« siger Mogens Jensen.
Helt skævt
Meldingen fra Socialdemokraterne kommer efter tirsdagens kommunalvalg, hvor Danmarks Radio med en såkaldt exitprognose - en blanding af en almindelig meningsmåling og en exitpoll - skød betydeligt forbi målskiven og blandt andet vurderede Socialdemokraterne til 22,7 pct. - selvom partiet endte på 29,5 pct.
»Det var helt skævt, og det giver nogle fuldstændig misvisende resultater, som hele medieverdenen hopper på og bruger som grundlag. Der må virkelig sidde nogle kommentatorer med krumme tæer,« siger Mogens Jensen.
Medieordføreren mener, at det er svært at sige om exitprognosen direkte påvirkede valget tirsdag.
»Man det er klart, at hvis man som vælger ikke har sat sin stemme og får af vide, at S går massivt tilbage, så kan man tænke: ’Hvem gider være med på et taberhold’. Omvendt kan det få nogen til at sige: ’Så er det alvor, nu må vi hjælpe partiet’. Men man bør helt undgå påvirkningen. Vælger skal være fri på valgdagen,« siger Mogens Jensen.
V vil ikke lovgive
Hos Venstre er medieordfører Ellen Trane Nørby meget lidt begejstret for brugen af exitpolls.
»Da den første måling kom kl. 15 i går, så sagde jeg til flere medier, at jeg simpelthen ikke ville kommentere på den. Den var ikke valid og ikke reel. Og da jeg kommenterede en måling kl. 19, så tog jeg en lang række forbehold. Medierne bør stramme op, og man skal give vælgerne lov til at stemme i fred i stedet for at drage ekstremt bombastiske konklusioner på baggrund af små målinger,« siger Ellen Trane Nørby, der mener, at medierne også bør begrænse brugen af meningsmålinger i dagligdagen.
Til gengæld vil Venstre ikke være med til at lovgive mod exitpolls eller exitprognoser.
»Vi har ikke noget ønske om at lovgive i denne sag, men vi har en klar opfordring og forventning om, at alle medier nu vil dyrke lidt selvransagelse. Det er der behov for,« siger Ellen Trane Nørby.