Fortsæt til indhold
Debatindlæg

Hule påstande om Israels eftersøgning

Ole Groth-Andersen, Hareskovhvilevej 8, Værløse

Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.

Ole Olsen begår 25/6 i JP et af sine klassiske indlæg.

OO ved det hele på forhånd. Så intet nyt fra den Israelhadefulde OO.

Men lad mig straks gøre OO opmærksom på, at forsøget på at gøre de bortførte skoledrenge på Vestbredden til mistænkelige ”bosættere” er ret så ubehageligt at være vidne til. Der er tale om tre drenge, som hver især bor hos deres respektive forældre. Hverken mere eller mindre.

Mange kriminelle handlinger planlægges og begås ved, at man søger en mulighed, i dette tilfælde en kidnapningsmulighed.

Hvor længe, man har søgt efter emner, vides naturligvis ikke, men der skal en del planlægning til for at kunne bortføre tre 16-årige drenge. Så helt spontant har det langtfra været, og de israelske efterretninger, som altid er ret nøjagtige, pegede straks på Hamas, som da også helhjertet har støttet kidnapningen.

En hul påstand

Og ja, Israel foretog de første arrestationer på adresser, som Israel for øvrigt fik af det palæstinensiske politi, som jeg har mistænkt for at forberede sin egen retræte, når Abbas stikker af. Så også her misinformerer OO.

Så også påstanden om, at Israel i sin eftersøgning af drengene forsøger at splitte Hamas-Fatah-PLO-regeringen i Ramallah, er så hul, at den runger. Den kan sagtens splitte sig selv uden Israels hjælp.

Lige så hult er det at påstå, at Israel bomber Gaza i samme forbindelse. Nej, Israel bombede Gaza, efter at Hamas igen beskød det sydlige Israel i flere omgange.

Travle israelere

OO mangler nu kun at påstå, at Israel også bombede Assads styrker på grund af kidnapningen. Det var også her, som svar på et angreb, som dræbte en muslimsk arabisk dreng, der opholdt sig i den lastbil, som blev ramt af Assads granater. Gengældelsesangrebet var således ikke udtryk for det, som Israel ellers altid beskyldes for, nemlig apartheid. Ja, Israel har haft travlt den seneste tid.

Det har Israel gang i

Det mest fantastiske er, at alle kritiserer Israels eftersøgning af de kidnappede drenge, men ingen tager afstand til selve kidnapningen, som er foretaget med åbenlys støtte af Hamas’ ledere – og på arabisk af Abbas og Fatah, som dog for Abbas’ vedkommende på engelsk tager lidt afstand af hensyn til de mange vesteuropæiske rygklappere.

Ole Olsen slutter med at spørge, hvad hulen Israels regering har gang i.

Mit svar: At finde de tre kidnappede drenge i live i en verden, hvor mord, vold og terrorisme mod jøder belønnes med hæder og livslange pensioner betalt af europæiske skatteborgeres penge.