Endnu en klimarekord
Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her.
Endnu en klimarekord i den hidtidige lange række af rekorder har set dagens lys. Den amerikanske forskningsorganisation Nasa har netop publiceret sin beregnede globale middeltemperaturer (GISS Global Land-Ocean Temperature Index) for november i år (http://data.giss. nasa.gov/gistemp/tabledata_v3/GLB.Ts+dSST.txt).
Med en temperaturanomali på +0.77 grader celsius (relativt i forhold til basisperioden 1951-1980) var november i år den varmeste november, vi til dato har haft globalt siden 1880. Den næstvarmeste november var i 2010 (+0.75 grader celcius) efterfulgt af 2009 (+0.72 grader celcius).
Det er isoleret set ikke kun november, der er blevet varmere, men ligeledes den globale årsmiddeltemperatur. Overordnet siden 1880 befinder 11 af de 12 varmeste år sig imellem 2001 og 2012. Året 2013 ser ud til – trods det, at data for december ikke foreligger endnu – at blive blandt de 10 varmeste år siden 1880.
Denne ophobning af rekordsættende temperaturer kunne være et udslag af sort uheld. Men dette er ekstremt usandsynligt.
At klimaet er blevet varmere, er forventet på grund af den fortsatte stigning i mængden af menneskeskabte drivhusgasser i atmosfæren. Med en fortsat stærk vækst i udledningen af drivhusgasser til atmosfæren forventes selv i de mere optimistiske klimaforudsigelser en udvikling hen imod et globalt klima i 2100, der i gennemsnit vil være op til omkring to grader varmere end i dag. De mere dystre forudsigelser sigter mod en middeltemperatur, der er cirka 3 til 5 grader varmere end i dag.
Derfor er det efter al sandsynlighed ikke den sidste klimarekord, vi har set.