Vitaminpiller er spild af penge
Sådan lyder konklusionen i en ny amerikansk undersøgelse. Drop tilskuddene, anbefaler ekspert.
"Medmindre der er en helt speciel grund til det, så er vitamintilskud spild af penge."
Det fortæller Inge Tetens, professor i human ernæring ved DTU Fødevareinstituttet. Kommentaren kommer efter, at en ny amerikansk undersøgelse viser, at multivitaminer på ingen måde har nogen positive virkninger i forbindelse med kroniske lidelser.
Undersøgelsen er udgivet i det anerkendte medicinske magasin 'Annals of Internal Medicin'. Her slår lægerne bag undersøgelsen fast, at multivitaminer ikke gavner helbredet på den lange bane.
Ifølge konklusionerne så mindsker vitamintilskud hverken risikoen for kræft, hjerte- og karsygdomme, hjerteanfald eller forlænger levetiden. Heller ikke de kognitive funktioner bliver forbedret. Det skriver The Wall Street Journal.
Danskerne er mestre i vitaminforbrug
Inge Tetens påpeger, at vi i Danmark skal være påpasselige med at overføre undersøgelsens resultater til danskerne, siden amerikanerne har helt andre levevaner.
Men ud fra tidligere undersøgelser er hun ikke i tvivl om, at vitaminpiller generelt set ikke gavner danskernes helbred. Og selvom vi flere gange har fået at vide, at flere typer af vitaminer er mere eller mindre ligegyldige for vores helbred, så fortsætter vi med at købe dem.
"Danskerne har generelt set et højt forbrug af vitaminpiller i forhold til resten af Europa. Vi har et helt andet mønster i vores forbrug. Generelt set er vi meget glade for at tage vitaminpiller i Norden. Og vi ved ikke helt, hvad der ligger til grund," fortæller Inge Tetens.
Nok er nok
I en medfølgende kommentar med titlen: "Nok er nok: Stop med at spilde penge på vitaminer og mineraltilskud", som forfatterne bag den amerikanske undersøgelse har skrevet, ønsker lægerne at gøre op med det stadig stigende forbrug af vitamintilskud i USA, England og store dele af Europa .
I udviklede lande er vi nemlig generelt så velernærede - på trods af stigende antal overvægtige med usunde madvaner - at vitamintilskuddene er unødvendige, lyder det.
I regioner såsom Afrika og Asien, hvor der er mange underenærede, har tilskuddene derimod vist sig at have flere gavnlige effekter, skriver det amerikanske medie.