Fortsæt til indhold
Biler

Fiat Ducato overraskede til Årets varebil

Faceliftet Fiat Ducato blev Årets Varebil foran Ford Transit og Ford Connect.

Jens Overgaard

Med en titel som international ”Van of the Year” i bagagen var den nye Ford Transit udråbt som en af favoritterne til kåringen af Årets Varebil herhjemme.

Nyheden måtte dog se sig slået af den mere bedagede og større Fiat Ducato, som netop har fået et facelift.

Juryen, som bestod af kun otte motorjournalister, beskriver vinderen som »en bil med attraktive priser i kombination med et stærkt motorprogram, muligheden for avancerede sikkerhedssystemer, god ergonomi, et komplet modelprogram og god oplevet kvalitet«.

Hjemmesiden Alt om Varebiler var dog ikke enig og havde Transit som vinder.

»Min stemme til Årets Varebil gik til Ford Transit, fordi den i helt suveræn grad leverer en køreoplevelse i komfortklassen, som alle brugere har fortjent, og som ingen andre varebiler kan præstere,« skriver journalist og jurymedlem Thomas André Petersen fra Alt om Varebiler.

12 modeller i dyst

Det var Motorjournalisternes Klub Danmark, som stod bag kåringen, hvor i alt 12 modeller blev bedømt. Her gik fem biler videre til finalen efter en første afstemning. I finalerunden vandt Fiat en anseelig sejr med 56 point foran Ford Transits 45 point. På tredjepladsen landende den ligeledes nye Ford Connect med 44 point, mens Citroën C4 Picasso/Grand Picasso og Mercedes-Benz Sprinter kom på de følgende pladser.

Den danske Fiat-importør glæder sig over afgørelsen.

»Ducato er kendt for sin fleksibilitet og er værdsat, fordi den både er effektiv, økonomisk og komfortabel. Og med den nye Ducato er der sat ekstra trumf på både motorkraft og sikkerhed. Derfor er vi rigtig glade for at kunne kalde vores Fiat Ducato for Årets Varebil i Danmark 2014, og det er en stor glæde, at vi kan cementere Fiat Ducatos position blandt de mest effektive varebiler på markedet,« siger Steffen Holm, pressechef hos Fiat Danmark A/S.