Citroën og Opel bedst i mpv-test
Vi tester fire meget forskellige mpv’ere til syv personer. Her tæller størrelsen. I sidste ende er Opel og Citroën overlegne.
En storfamiliebil med syv sæder er ikke en metervare. Der er nemlig stor forskel på den brede vifte af syvpersoners mpv’ere på markedet. Både hvad angår plads, pris, køreegenskaber og praktikalitet.
Det viser vores stortest af nyhederne Citroën C4 Grand Picasso, Fiat 500L Living, Kia Carens samt Opel Zafira Tourer, der har et par år på bagen, men er genfødt med en ny 1,6 liters diesel.
Modellerne afviger i udstyrs- og motorvarianter, men modelprogrammerne spænder så vidt, at de et langt stykke hen ad vejen kan sammenlignes direkte, og du kan finde sammenlignelige modeller i forhandlernes prislister, hvilket vi selvfølgelig har taget højde for.
I sidste ende afhænger det også af, hvem du skal have med på tredje række, hvor langt du skal køre og hvor ofte. Det er nemlig ikke helt lige gyldigt, om der er små børn eller granvoksne mænd om bord.
LÆS OGSÅ Franskmand med finesse
LÆS OGSÅ Fornuftig familieflytter
LÆS OGSÅ Kneben Fiat med charme
LÆS OGSÅ Opels familielokomotiv