Bilfabrikker i strid om bestseller
Både Ford og Toyota hævder, at de har den mest solgte bil i 2012.
Der er prestige i at være nummer 1. Derfor lægger både Ford og Toyota vægt på salgstallene fra 2012, som er endegyldigt opgjort af analyseinstituttet R.L.Pol & Co.
Her skulle Focus have solgt 1.020.410 biler, mens der blev solgt 872.744 Corollaer. Men det tal anfægter Toyota, skriver bl.a. Bloomberg News. Den japanske bilfabrik mener nemlig også, at sedanen Corolla Axio, den større Corolla Altis og muligvis også den europæiske Auris skal regnes med og peger på, at man mener, Pol & Co. ikke samler data ind på alle markeder.
Ny strid
Striden blussede op igen i denne uge, hvor Ford efter stor fremgang i Kina fortalte, at Focus med 589.709 biler er den mest solgte bil i verden i årets første seks måneder.
Toyota svarede prompte igen med, at det var Corolla med 590.760 styk. Pol & Co. selv har ikke været på banen med tal endnu, men siger at deres opgørelser er retvisende. Hele historien rulles ud af det svenske Auto, Motor & Sport, som tørt konstaterer, at det bliver interessant at se den endelige opgørelse for 2013.
På listen over de mest solgte biler i fjor er der følgende sekundære pladser; Ford F-serie, Wuling Zhiguang, Toyota Camry, Ford Fiesta, VW Golf, Chevrolet Cruze, Honda Civic og Honda CR-V.