Fortsæt til indhold
Kultur

Die hard-instruktør fængslet i et år

Det ligner et film-plot, men det er i virkeligheden kendt filminstruktørs straffesag.

Betrækket i FBI's biler kendte han sandsynligvis kun indefra efter at have brugt dem i sine film. Men den 62-årige filminstruktør John McTiernan skulle både få politibilen og fængslet at se indefra.

Efter en lang og sej kamp i retten, måtte han alligevel se sig slået af beviserne imod ham. Og i denne uge påbegyndte han sin et år lange fængselsstraf.

Straffen har han både fået for - via en privatdetektiv - at aflytte sin daværende kollega produceren Chuck Rovens telefon. Men også for at have løjet for FBI og retten hele to gange. Det skriver den franske avis L'Express.

Hyrede stjernedetektiv

På Facebook protesterer vrede fans samt hans kone imod dommen som - udover fængselsstraf - også indeholder en bøde på 570.000 kr.

John McTiernan står bag film som "Die Hard 1 og 2", "Predator", "Jagten på Røde Oktober" samt "Rollercoaster", som han og Chuck Roven arbejdede sammen om, da FBI opdagede aflytningen.

Alt var gået galt på settet, hvor de både var uenige om filmens genre og blev ramt af et par opsigelser. Begge var klar til at trække sig ud af projektet, og - desperat som han var - hyrede John McTiernan en privatdetektiv. Han ville finde ud af, hvad produceren og filmselskabet havde i tankerne omkring filmen.

Pris: 284.000 kr.

Manden hed Antonio Pellicano og skulle vise sig at have flere lovovertrædelser bag sig. Faktisk var han en af Hollywood-stjernernes favoritter, og ved ransagningerne opdagede politiet 78 øvrige eksempler på telefonaflytninger. Heriblandt for Arnold Schwarzenegger, Kevin Costner, Courtney Love, Stevie Wonder,Tom Cruise og endda Hillary Clinton.

Løj for politiet

I retssalen valgte John McTiernan først at erklære sig skyldig i alle anklagepunkter. Men efter en kort tænkepause valgte han i stedet at udbede sig betænkningstid og få anskaffet sig en ordentlig advokat.

Derefter fulgte en ny sag i Højesteret, som ikke blev vundet. Beviserne imod ham var for stærke, men på det tidspunkt havde han allerede under afhøringer fortalt politiet andre bud på virkeligheden.

Han valgte siden at tilstå et par af punkterne, men der var ikke flere muligheder for at appellere.

Privatdetektiv Pellicano blev i 2008 idømt intet mindre end 15 års fængsel for sine lovovertrædelser.