Hvem er Richard Spencer?
En tidligere klassekammerat husker ham som anonym. I dag udgør højreaktivisten Richard Spencer, der trækker tråde til nynazismen, en sikkerhedstrussel, som mandag fik Florida til at erklære undtagelsestilstand.
»Jeg husker, at der var lidt at beundre og lidt at foragte.«
Sådan skriver korrespondent på avisen The Atlantic, Greame Wood, om sine erindringer om sin tidligere klassekammerat Richard Bertrand Spencer fra deres tid sammen på St. Mark’s School of Texas.
I dag har skribenten sammen med en stor del af dem, der har læst om, hørt om eller overværet Richard Spencers aktiviteter en anden holdning til den i dag 39-årige amerikaner.
For i dag udgør et besøg fra Spencer en sikkerhedstrussel, og mandag måtte Florida erklære undtagelsestilstand, da Spencer torsdag skal tale på et universitet i Solskinsstaten.
Siden folkeskoletiden har han fået tilnavne som »den hvide nationalist«, »racist«, »ekstremist« og »nynazist«. Sidstnævnte blev føjet til rækken, da Spencer under en hyldesttale i forbindelse med den amerikanske præsident, Donald Trumps, valgsejr udtalte:
»Hil Trump, hil vores folk, hil sejr!«
Flere af de godt 200 fremmødte i Ronald Reagan Building i Washington D.C. svarede igen med, hvad der kun kan opfattes som en nazisalut, kendt fra Hitlers tid.
Se et uddrag af Spencers tale og tilhørernes nazihilsen filmet af The Atlantic:
Men hvordan gik Richard Spencer fra at blive opfattet som mere eller mindre anonym i folkeskolen til at stå i spidsen for et omdiskuteret højrefløjsaktivistisk netværk?
Spencer blev født i Boston i den amerikanske delstat Massachusetts, men voksede op i Dallas i Texas sammen med forældrene Rand og Sherry Spencer, hhv. øjenlæge og arving til en række bomuldsfarme i Louisiana.
Siden fik han en bachelorgrad fra University of Virginia, en mastergrad fra University of Chicago samt en Ph.D.-grad inden for moderne europæisk intellektuel historie fra Duke University. Han tilbragte desuden to somre på Vieanna International Summer University.
Udefra set en målrettet ung mand på vej mod en akademisk karriere, men under overfladen begyndte han at dyrke de hvide nationalistiske tendenser. Til det amerikanske magasin Mother Jones har Spencer fortalt, at han blev draget af radikal højre-tysk litteratur omkring bl.a. fascisme og antisemitisme. Og i hans tid på Duke University begyndte Spencer ifølge magasinet åbenlyst at dele sit syn på »biologiske forskelle mellem racer«.
Efter endt uddannelse arbejdede han som redaktør for flere konservative medier og magasiner. I 2007 blev han ansat hos bladet The American Conservative, men ifølge Mother Jones modtog han en fyreseddel, fordi hans holdninger var »for ekstreme«.
Efter fyringen blev han redaktør på magasinet Taki’s. Det var her, at han fra omkring 2008 jævnligt begyndte at gøre brug af vendingen »alternative right«, når han beskrev sin ideologi, der særligt byggede på en modstand til indvandring og en udpræget forkærlighed for hvid konservatisme.
I december 2009 forlod han Taki’s for at etablere onlinemagasinet AlternativeRigth.com og bevægelsen ”Alt-right”, der betegnes som et løst netværk, som politisk lægger sig til højre for Det Republikanske Parti. Netværket har over tid været forbundet med alt fra hvid nationalisme og antisemitisme til nynazisme og homofobi.
I 2011 overtog han lederrollen i National Policy Institute, som han fortsat står i spidsen for i dag. Den hvide nationalistiske tænketank har flere gange afvist, at man skal behandle alle racer, religioner og etniske minoriteter lige.
Da Spencer i 2014 ville samle tænketankens tilhængere på tværs af Europa til en konference i Budapest, blev han udråbt som en »national sikkerhedstrussel« og arresteret af landets myndigheder. Konferencen blev aflyst, og Spencer blev forment adgang til i alt 26 europæiske lande tre år frem.
Under valgkampen i USA i fjor erklærede Spencer sin uforbeholdne støtte til Trump, lige som han indledte en kampagne mod den demokratiske kandidat, Hillary Clinton. Han så det bl.a. som sin pligt at advare amerikanerne om, at det ville være farligt at indsætte en kvindelig leder.
»Kvinder burde ikke få lov til at udforme udenrigspolitik. Det er ikke, at de er svage. Tværtimod har deres hævngerrighed ingen grænser,« skrev han bl.a. på Twitter.
Hans syn på kvinder kom også til udtryk, da han for to dage siden under et interview med mediet Newsweek fortalte, at han ikke nødvendigvis er tilhænger af, at kvinder skal være med til at udpege landets ledere.
»Jeg synes, at massedemokratiet er lidt af en joke for at være ærlig. Men jeg synes ikke nødvendigvis, at det (kvinders ret til at stemme, red.) er en god ting,« lød det fra Spencer.
Som leder af National Policy Institute var Spencer på talerlisten under demonstrationerne i Charlottesville i august, hvor nynazister og tilhængere af hvidt overherredømme indtog byen. Det blev en blodig weekend, da en bil kørte ind i en stor gruppe af moddemonstranter og dræbte en 32-årig kvinde og sårede op mod 20 andre.
Uroen fik i september University of Florida til at afvise at lade Richard Spencer besøge universitetet. Spencer valgte derefter at true med en retssag, og det fik universitet til at acceptere hans anmodning. Leder W. Ken Fuchs har dog opfordret alle sine studerende til ikke at møde op under Spencers tale.
Arrangementet, der finder sted torsdag, har fået Floridas guvenør, Rick Scott, til at erklære undtagelsestilstand i den amerikanske delstat.
»Vi lever i et land, hvor alle har ret til sige deres mening. Men vi har ingen tolerance for vold, og folkets sikkerhed er altid vores første prioritering,« har guvernøren ifølge Ritzau udtalt.
Ifølge en række internationale medier har universitetet brugt 500.000 dollars - svarende til godt 3,1 mio. kr. - på sikkerhedsforanstaltninger i forbindelse med arrangementet.