Hollandsk muslim tilbyder halal-erotik
En tysk sexgigant og en hollandsk iværksætter samarbejder om muslimske kunder.
BERLIN
Beate Uhse er et fænomen i Tyskland – en koncern for sexværktøj af næsten enhver art, grundlagt af en godsejerdatter og pilot under Anden Verdenskrig. Firmaet, der bærer hendes navn, stammer fra 1951 og er i dag børsnoteret med bl.a. 96 forretninger i seks lande og en omsætning på 142 mio. euro (godt 1 mia. kr.).
Hidtil har man holdt sig uden for den islamiske verden med undtagelse af de muslimer, som måtte have fundet vejen til filialer på det europæiske kontinent, i Norge eller Storbritannien. Nu indleder man imidlertid et samarbejde med den islamiske, hollandske internetbutik El Asira, hvis ejer, Abdelaziz Aouragh, bedyrer, at han ikke driver en sexforretning. Det drejer sig om en »sanselig, seksuel eller spirituel forbindelse mellem mand og kvinde,« siger han.
Produkterne er alle halal og opfylder således shariaen, den islamiske ret, fremgår det af hjemmesiden elasira.com. Sharia er »i modsætning til folkelig opfattelse ikke mærkeligt. Det betyder blot, at det er i overensstemmelse med islamisk lov,« fremhæves det.
Et kig i butikken antyder, hvad der menes. Der er ingen penisatrapper eller vibratorer, men et udvalg af cremer og æteriske olier. Et af produkterne, Glide and Care, er »særlig udviklet for den krævende kvinde med følsom hud«, forklares det. Ordvalget er typisk for hjemmesiden, der bevæger sig et sted mellem det diplomatiske og det blomstrende.
Firmaet Beate Uhse oplyser, at man rådgiver med produktudvikling og stiller viden om bl.a. logistik til rådighed. Man ser »et stort potentiale«, men ledelsen er overladt til hollænderen, for man vil ikke træde i noget fedtefad, erklæres det.