Det er meget værre i andre zoologiske haver
Tysk dagblad viser ”grusomme” eksempler på, hvordan man fodrer dyr i andre zoo.
Los Angeles
Den internationale furore over giraffen Marius’ død har været stor.
Den offentlige obduktion, som blev overværet af børn, og billederne af kadaveret, der blev kastet for løver og isbjørne, har ligeledes bidraget til en omfattende kritik i adskillige internationale medier.
Men midt i det store mediepostyr kommer den tyske boulevardavis Bild, der siden 1953 har været Tysklands største dagblad, nu Københavns Zoo en smule til undsætning med eksempler på, hvordan man behandler dyr i andre zoologiske haver.
Blodige eksempler
Under overskriften ”Så grusomt foregår fodringen i andre zoologiske haver” forklarer avisen, at aflivningen, parteringen og fodringen i Københavns Zoo var ganske harmløs i forhold til, hvad der sker andre steder i verden.
Avisen har i den forbindelse indsamlet en række videoer, der sikkert også vil forarge Københavns Zoo’s kritikere.
De blodigste eksempler finder man tilsyneladende i zoologiske haver i Kina, hvor man i fuld offentlighed ofte fodrer løver og tigre med levende køer og kalve.
Til ære for gæsterne
Den slags seancer er det store højdepunkt for mange børnefamilier, der møder talstærkt op for at overvære nedslagtningen.
I mange tilfælde er løverne slet ikke sultne, men seancen igangsættes alligevel ved hjælp af køretøjer til ære for de betalende gæster.
Bild, som har dækket girafsagen fra København intenst, viser også videoeksempler på, hvordan det er helt normalt at kaste levende kyllinger ned i tigerburet i kinesiske zoologiske haver.
Avis: Uskyldigt med boltpistol
Fra Iran har man endvidere en video, der viser, hvordan man i en zoologisk have hver uge smider et levende æsel ind til løverne, som straks kaster sig over det forsvarsløse dyr.
”I modsætning hertil synes drabet på giraffen Marius med en boltpistol næsten helt uskyldigt,” hedder det i den tyske avis, som bemærker, at det i København ikke handlede om ”at underholde et publikum”.
Avisen runder af med at gentage den udskældte Zoo-direktør Bengt Holsts forklaring om, at aflivningen skete som led i det europæiske avlsprogram for giraffer, idet det ikke var muligt at sende den af sted til en anden zoologisk have uden at skabe indavlsproblemer.
Se videoen fra tyske Bild her (eksternt link)