Hedebølge kan ramme os i næste uge
Meteorologerne hos DMI har lavet en "ret sikker" prognose, og den ser god ud.
Efter nogle dage med regn, regn, byger, blæst og så lidt flere byger ser det ud til, at vejret vender, og sommervarmen kommer tilbage.
Det spår DMI i en ny og ret sikker prognose.
"Der er en varmebølge på vej ind over os, som rammer i weekenden. Det betyder, at vi får temperaturer op til 27 grader," siger vagtchef hos DMI Mogens Rønnebæk.
Hedebølge i næste uge
Allerede fra torsdag begynder den varme og tørre luft at strømme ind over Danmark østfra. Det betyder, at det langsomt bliver varmere i løbet af torsdag og fredag - op mod 25 grader - dog vil der stadig hænge nogle skyer over hele landet.
Herefter begynder det at se godt ud, og hvis prognoserne holder bliver det tørt, solrigt og varmt hele weekenden, måske på nær et par enkelte tordenbyger hist og her. Derpå bliver der skruet endnu mere op for varmen, og i midten af næste uge kan vi løbe ind i en regulær hedebølge.
"Det bliver varmest ved nordvestvendte kyster, mens østvendte kyster får det lidt køligere, men det ser ud, som om vi kan nå op over 30 grader," lyder spådommen fra DMI.
Ingen regn
En hedebølge bliver af DMI defineret som tre sammenhængende dage, hvor temperaturen kommer over 28 grader. Det behøver ikke at være hele landet, som oplever hedebølgen, blot temperaturen bliver målt i størstedelen af en regions målestationer.
For at der skal være tale om en landsdækkende hedebølge, skal temperaturen overstige 28 grader i over 50 pct. af landet.
Ifølge Mogens Rønnebæk garanterer prognoserne ikke, at vi i næste uge får hedebølge, høj sol og strandvejr - på den anden side er der heller intet, der tyder på, at vejret skulle slå om.
Det er med andre ord en "ret sikker" prognose, hvor alt tyder på, at vi får varmt og solrigt vejr den næste uges tid.