Fortsæt til indhold
Indland

Debattør udsat for hærværk

Blandt andet blev der skrevet "nazi" på debattørens bil og bolig.

Kort før kl. 3 natten til lørdag hørte Morten Uhrskov Jensens kone nogle lyde uden for parrets bolig i Sorø.

Da Morten Uhrskov Jensen blev vækket og kom ud og undersøgte sagen, kunne han konstatere, at han havde været offer for hærværk.

Hans bil havde fået smadret tre ruder, på bagruden var der blevet malet ordet "nazi", der var sprøjtet skum op i udstødningsrøret, og to bildæk var skåret op. Desuden var et vindue i huset smadret og ordet "nazi" var også spraymalet på husmuren.

Politisk motiveret hærværk

Morten Uhrskov Jensen er selv overbevist om, at der er tale om politisk motiveret hærværk.

Han er nemlig debattør, blogger på Jyllands-Posten.dk og redaktør af det nu hedengange national-konservative tidsskrift Nomos.

"Jeg er helt sikker på, at dette er sket pga. mine holdninger. Når man har højreorienterede synspunkter, oplever man ofte at blive kaldt racist," siger Morten Uhrskov Jensen til Jyllands-Posten.

"Jeg har aldrig fået trusler før, og jeg har aldrig haft injuriesager. Men jeg sletter mange indlæg på min blog, hvor jeg bliver kaldt racist, fordi jeg ser det som injurier. Men det er voldsomt grænseoverskridende, at nogen er trængt helt ind i min indkørsel denne gang. Det er især ubehageligt for min familie."

Vil ikke være tavs

Morten Uhrskov Jensen håber, at hærværket skal ses som en engangsforestilling.

"Formålet er selvfølgelig at skræmme mig til tavshed, men jeg har ikke planer om at stoppe med at ytre mine synspunkter."

Efterforskning

Sydsjællands Politi bekræfter anmeldelsen fra Morten Uhrskov Jensen, og politiet arbejder også ud fra en teori om, at der er tale om politisk motiveret hærværk.

"I første omgang behandler vi sagen lokalt, og så vil vi køre skærpet patrulje i området for at undgå den slags fremover. Det er klart en anderledes sag end normalt, når der kan være tale om politiske motiver," siger politikommissær Søren Østervig.

Morten Uhrskov Jensen fortæller, at politiet sendte en patrulje ud om natten, og at efterforskere i løbet af formiddagen har taget diverse prøver fra gerningstedet.