I dag åbner landets første super-cykelsti
Fremover kan man uhindret suse på cykel 17,5 km fra Albertslund til Vesterport Station.
Lørdag formiddag åbner den første supercykelsti i Danmark. Det sker kl. 11.00, når cyklister ruller ud fra Vesterport Station med kurs mod endestationen i Albertslund.
Den såkaldte C99 Albertslundrute gør det muligt at køre 17,5 km på cykel med kun ganske få stop og med høj komfort.
Mål: 300 km superstier
Albertslund, Glostrup, Rødovre, Frederiksberg og Københavns kommune står sammen med Region Hovedstaden bag Albertslundruten. Ruten er første bid af et samlet net på over 300 km cykelsupersti fordelt på 26 ruter, som yderligere 18 kommuner står bag.
Inden arbejdet med at forbedre ruten gik i gang, blev den testet af en gruppe testpendlere. De pegede på, at den største forhindring for at holde en jævn hastighed var røde lyskryds og veje, der skulle krydses.
Derfor er der blevet lavet grønne bølger ved Danasvej/Thorvaldsensvej og Finsensvej på Frederiksberg, nedtællingssignaler ved tre-fire lyskryds, og en lang række kryds er blevet forbedret, så cyklisterne kan komme hurtigere frem, oplyser Københavns Kommune.
"Servicestationer" undervejs
Desuden er cykelstien markeret med en orange stribe og logoer på asfalten, så man ikke er tvivl om, at man stadig befinder sig på superstien. Syv forskellige steder på ruten er der "servicestationer" med luftpumper.
Albertslundruten har kostet 13,4 mio. kr., og den næste supercykelsti er på vej: Vestvoldruten samt dele af Ring 4-ruten mellem Albertslund og Ballerup.
Flere andre steder i landet er der også supercykelstier på vej. Blandt andet i Odense, hvor en 14 km lang supercykelsti skal gøre det mere attraktivt at cykle gennem byen.