Forældre støtter folkeskolereformen
Måling: De fleste forældre er i dag positive over for en længere skoledag. 6 af 10 mener, at deres børn skal lave lektier på skolen.
Om få dage sender danske forældre deres børn af sted til første skoledag i den nye danske folkeskole.
Folkeskolereformen træder i kraft med længere skoledage og lektiecaféer, men i modsætning til da reformen blev præsenteret for halvandet år siden, lyder der nu mere positive toner fra forældrene.
Det viser en måling, som Wilke har foretaget for Jyllands-Posten, og som 1.040 forældre har svaret på.
Godt halvdelen mener i dag, at det er en god idé, at skoledagen bliver forlænget, mens hver tredje mener, at det ikke er en god idé.
Samtidig er opbakningen til engelsk fra første klasse og motion i skoletiden markant, og kun hver femte svarer, at de generelt har et overvejende negativt billede af skolereformen.
Mette With Hagensen, formand for forældreforeningen Skole & Forældre, vurderer, at mange forældre har fået et mere positivt syn på reformen de seneste måneder.
»Vi er blevet tæppebombet med information og indkaldt til informationsmøder på skolen. Derfor føler mange forældre i dag, at de har et bedre overblik over, hvordan børnenes hverdag konkret kommer til at se ud. Og de fleste forældre har jo tillid til, at lærere og ledere på deres børns skole sørger for, at det bliver godt.«
De lektiecaféer, som var centrum for de politiske slagsmål om reformen, er også populære hos forældrene. 6 af 10 mener, at deres børn primært skal lave lektier på skolen frem for derhjemme.
Undervisningsminister Christine Antorini (S) er glad for opbakningen.
»At forældrene og andre omkring skolen bakker op om reformen er helt afgørende for, at den kan lykkes. Jeg håber også, at lærerne i dag har taget ja-hatten på, selv om de følte sig tromlede under skolekonflikten sidste år,« siger ministeren.
Anders Bondo Christensen, formand for Danmarks Lærerforening, siger, at han stadig er kritisk over for reformen, fordi han mener, at lærerne får for lidt tid til at forberede undervisningen.
»Det lyder jo godt alt sammen, men jeg tror, at forældre og andre vil se anderledes på skolen om et år, når de har erfaret, hvordan virkeligheden bliver.«