Formanden for Etisk Råd, Jacob Birkler, foreslår to abortgrænser
Der kan både være argumenter for at hæve og sænke abortgrænsen, siger formanden for Etisk Råd Jacob Birkler.
Den hedder slet og ret "Bogen om provokeret abort", og er ifølge forfatteren, formanden for Etisk Råd Jacob Birkler, den første kortlægning af den fri, provokerede abort i Danmark.
Bogen beskriver de mange perspektiver og udfordringer, der knytter sig til provokeret abort og er både tiltænkt sundhedspersonale og alle andre, som er optaget af de dilemmaer, der er forbundet med at afbryde en graviditet.
"Der rejser sig flere spørgsmål bundet til abort end nogensinde før. I dag drejer abort sig i høj grad om grænser, spørgsmålet er, hvor de skal gå. Derudover er der en lang række teknologier, som konfronterer os med stadigt flere muligheder. Og det drejer sig ikke blot om at vælge et barn fra, men at vælge et bestemt barn fra. Endelig ser vi en regulering, som har nogle år på bagen, og det betyder, at vi i dag har en regulering, hvor vi går på en meget smal moralsk sti, fordi den i nogle tilfælde modsiger sig selv," siger Jacob Birkler til Jyllands-Posten.
Op eller ned?
Ifølge Jacob Birkler kan man således argumentere for at sætte den nuværende abortgrænse på 12 uger ned, men kan med samme vægt tale for at sætte den op.
"Det, der taler for, at den skal sænkes, er mulighederne for f.eks. at teste kønnet derhjemme meget tidligt i graviditeten. Noget af det, der taler for, at abortgrænsen skal hæves, er de mange fosterdiagnostiske tilbud, man giver efter abortgrænsen, hvor det understreges, at disse undersøgelser skal styrke kvindens valg tilføjer: "Du skal lige søge tilladelse først, fordi aborten ikke er fri efter uge 12". Så der er en grad af dobbelthed," siger Jacob Birkler, der er uddannet filosof.
Gravide bliver tilbudt en nakkefoldsscanning i uge 11-14, mens de ligeledes bliver tilbudt en ultralydsscanning omkring uge 20, som kan afsløre misdannelser.
Abort uden grænser
Ser man længere ud i fremtiden, mener Jacob Birkler, at de mange fosterdiagnostiske muligheder vil betyde, at den nuværende abortgrænse, som Etisk Råd i øvrigt anbefalede at beholde i 2007, ikke kan blive ved at bestå.
"Jeg er ikke sikker på, at vi har abortgrænser i fremtiden, fordi der kommer så mange nye muligheder for at undersøge fosteret allerede efter befrugtningen. Så kan det være, at vi har rådgivning i stedet for eller en anden type regulering. Det må vi se, afhængig af de teknologier der viser sig."
Birkler foreslår, at man med den nuværende praksis kan overveje at indføre to abortgrænser, en i uge 12 og en i uge 18.
"Det betyder, at alle kvinder vil have ret til fri abort indtil udgangen af uge 12, men i forbindelse med de diagnostiske undersøgelser vil kvinde have mulighed for fri abort indtil uge 18, hvis undersøgelserne viser, at der er noget alvorligt galt med barnet."
Virtuelle børn og virtuelle aborter
Han mener, at de store dilemmaer omkring fosterdiagnostik kommer til at udspille sig i privat regi i de kommende år.
"Der vil være grænser for, hvor meget man vil tilbyde at undersøge for i det offentlige. Men det at man vil kunne købe en lang række test på nettet, som på forskellig vis fortæller, hvilket liv der er i vente, og dermed giver mulighed for at vælge til og fra. I USA kan man allerede nu genmatche en kvinde med alle sæddonorerne i en sædbank. Så vil der blive skabt virtuelle børn, og så kan man tale on virtuelle aborter, fordi man primært vælger fra og prøver at finde det match, man skønner er ideelt."
Men kan man reelt tale om en abort, når det sker, før der overhovedet er et foster?
"Det er lidt af en tilsnigelse, men der er i hvert fald tale om et differentieret valg og fravalg, og handler om, at man ikke vælger et barn fra, men et bestemt barn fra."
Hvorfor interesserer du dig så meget for abort?
"Særligt provokeret abort og aktiv dødshjælp, livets indgang og udgang, har optaget mig fordi det er de helt store etiske knuder. Det er dilemmaer i sin kerneforstand, og det er vigtigt at understrege, at det ikke er noget, vi kan løse, for man kan ikke løse et dilemma. Og det forhold, at vi igennem en lang række nye teknologier har taget livet og døden i egne hænder kalder på besindelse og etisk stillingtagen. Men jeg skønner også, at det er noget, der bør optage alle, fordi det angår alle. Det drejer sig om liv og død."
"Bogen om provokeret abort" udkommer fredag på Nyt Nordisk Forlag.