Fortsæt til indhold
Indland

Flere får lov til familiesammenføring

Ægteskab: Antallet af familiesammenføringer er steget med mere end 50 pct. efter afskaffelsen af pointsystemet m.v.

RIKKE GUSTAVSEN | MADS BONDE BROBERG | MARCHEN NEEL GJERTSEN | LOUISE GRØNkjær

Dansk-udenlandske par har i høj grad taget regeringens nye politik for familiesammenføringer til sig.

SRSF-regeringen fjernede i maj 2012 VK-regeringens pointsystem, der gav point for bl.a. joberfaring, lange uddannelser og eksaminer fra eliteuniversiteter. Desuden er bl.a. et skærpet tilknytningskrav og en fordobling af kravet til bankgaranti afskaffet.

Effekten har været klar. Antallet af familiesammenføringstilladelser er steget med 50 pct. fra små 3.200 i 2012 til mere end 4.700 i 2013. Det viser tal fra Udlændingestyrelsen, som oplyser, at en del af stigningen formentlig kan forklares med hurtigere sagsbehandling.

Tallet for 2013 er uden december. Når den måned er gjort op, tyder meget på, at 2013 bliver året med flest tilladelser siden 2002.

Foreningen Ægteskab uden Grænser kalder udviklingen »en glædelig nyhed«.

»Det betyder, at flere danske statsborgere har fået mulighed for at bo med deres ægtefælle i Danmark og ikke har skullet flytte til Sverige og Tyskland for at få lov til at leve sammen,« siger talsmand Lars Kyhnau Hansen.

En ketchupeffekt

Justitsminister Karen Hækkerup (S) mener, at en del af stigningen skyldes en ”ketchupeffekt” af ansøgere, der har afventet de nye regler.

»Det er ikke min forventning, at tallene vil se sådan ud i tid og evighed. Der vil ske en grad af normalisering. Og så har vi gjort op med det uddannelsessnobberi, som lå i det tidligere system. Det betyder selvfølgelig, at flere får lov til at være her,« siger hun og tilføjer:

»Der er flere, som rejser ud og forelsker sig og gerne vil være i Danmark. Og det er vel ikke noget selvstændigt problem, så længe de bliver aktive danske medborgere.«

Venstre mener, at reglerne er blevet for slappe. Partiet har ikke sin løsning klar endnu, men det bliver en politik, hvor udlændinge skal »bidrage til Danmark«, før de får lov at blive familiesammenført, siger integrationsordfører Inger Støjberg:

»Man er gået bort fra, at det er kvalifikationerne, der styrer, og det, synes jeg, er forkert.«

Dansk Folkeparti vil genindføre pointsystemet.

»Vi har gentagne gange advaret regeringen, men den har ikke villet høre efter. Jeg håber, at de seneste tal gør, at regeringen indser, at det ikke er muligt at føre en stram udlændingepolitik med de regler, som gælder i dag,« siger integrationsordfører Martin Henriksen.

Er det i orden, at der bliver givet flere tilladelser til familiesammenføring, eller er du enig med Venstre og Dansk Folkeparti i, at reglerne er blevet for slappe?