Fortsæt til indhold
Indland

Professor politianmeldt for misbrug

Forskningsmidler: To overlæger fra Rigshospitalets Hjertecenter er meldt til politiet for misbrug af forskerpenge.

Morten Pihl

Rigshospitalet har suspenderet og politianmeldt yderligere to overlæger fra Rigshospitalets Hjertecenter for misbrug af forskningsmidler.

Den ene af dem er den højt profilerede professor, overlæge, dr. med. Peter Clemmensen, 52 år, som var formand for Hjerteforeningen i perioden 2008-12 og er formand for den europæiske lægefaglige sammenslutning vedrørende akutte hjertesygdomme.

Politianmeldelsen er sket på baggrund af en ekstern revisionsundersøgelse af de to lægers forskningskonti.

Ifølge Vibeke Storm Rasmussen, formand i Region Hovedstaden, er der »registreret en række udgifter, hvor dokumentationen generelt har været mangelfuld eller fraværende, samt at der er registreret udgifter, hvor formålet ikke tjener forskningsformål«.

»Der er i begge personsager tale om mangelfuld dokumentation m.v. for i størrelsesordenen ca. 1 mio. kr.,« siger regionsrådsformanden.

Grande-sagen

Jyllands-Posten afslørede i sommer, at overlæge Peer Grande fra det samme hjertecenter på Rigshospitalet misbrugte forskningsmidler til private formål, bl.a. indkøb af dyre møbler til sit private hjem i Klampenborg nord for København og årlige fisketure i de norske elve. I strid med reglerne indsatte medicinalfirmaet MSD i forbindelse med et klinisk forsøg 6 mio. kr. på hans private bankkonto. Rigshospitalet reagerede ved at suspendere og melde Peer Grande til politiet.

»Jeg er dybt overrasket over denne udvikling,« siger professor, overlæge, dr.med. Peter Clemmensen om politianmeldelsen. Foto: Jeppe Carlsen

Sagerne viser ifølge Vibeke Storm Rasmussen bl.a., at kontrollen med forskningsmidlerne ikke har været god nok.

»Det er grimt, det her, og der er nogen, som har svigtet. Jeg er bekymret for, at det er holdningerne hos nogle af lægerne, det er galt med. Det kræver meget af ledelsen i fremtiden at få arbejdet med dette,« siger hun.

Efter Jyllands-Postens afsløring i sommer gik Rigshospitalet ifølge Jannik Hilsted, lægelig direktør på Rigshospitalet, i gang med at »kigge nærmere på andre i kardiologisk klinik, hvor Peer Grande kom fra«.

Aktindsigt

»Da kom vi på sporet af noget, og det har vi arbejdet på efterfølgende,« siger Jannik Hilsted.

Jyllands-Posten søgte i sommer aktindsigt i forskningskonti tilhørende alle læger, overlæger og professorer på Rigshospitalets hjerteafdeling, 33 i alt. I forrige uge fik avisen udleveret oversigter over posteringer på bl.a. Peter Clemmensens forskningskonto, men en række posteringer fra perioden efter juli i år – altså efter avisens aktindsigt – er fjernet, med henvisning til at materiale, der »har bevirket foranstaltninger af personalemæssig karakter« og »sager om enkeltpersoners ansættelsesforhold i det offentlige«, er undtaget retten til aktindsigt. På baggrund af kontooversigten har Jyllands-Posten bedt om aktindsigt i en lang række underbilag, som kan vise, hvad Peter Clemmensen nærmere bestemt har brugt pengene til, men Rigshospitalet har ikke svaret endnu.

Men Jannik Hilsted siger, at anmodningen vil blive afvist, med henvisning til at materialet vedrørende Peter Clemmensen er overdraget til politiet.

Tilbagebetaling

Peter Clemmensen siger, at lægerne på hjerteafdelingen efter Jyllands-Postens anmodning om aktindsigt i sommer har haft mulighed for at gennemgå deres konti med henblik på en eventuel forelæggelse for ledelsen.

»Jeg er dybt overrasket over denne udvikling. Jeg har gennemgået alle forskningskonti og engagementer i flere år og er selv kommet frem med nogle ting, som jeg syntes, der kunne være tvivl om, og det har jeg valgt at indbetale, senest 410.000 kr. i oktober og måske i alt en halv mio. kr. Det drejer sig typisk om tilfælde, hvor jeg i forbindelse med en kongresrejse har haft ledsagende familie med eller kongresser eller møder efterfulgt af en privat tur, hvor jeg – set i bagklogskabens klare lys – har overvurderet, hvad der var relevant for Rigshospitalet. Jeg har ikke noget at skjule, jeg har været her i mange år og vil også komme herfra med æren i behold,« siger Peter Clemmensen.

Af kontooversigten fremgår det, at han de seneste fem år har været på overordentlig mange rejser bestilt gennem Vindrose Rejser.