Flest offentligt forsørgede på øerne
Men der er færrest nord for København.
Mere end 28 pct. af befolkningen på Mors, Læsø, Samsø Langeland, Lolland, Falster, Møn og Bornholm bliver i et eller andet omfang forsørget af det offentlige.
Det viser de seneste tal fra Danmarks Statistik. Tallene er fra 2012 og de gælder kun de indbyggere, der er mellem 16 og 64 år.
I alt var 832.400 i den erhvervsaktive alder på offentlig forsørgelse i 2012. Det er et fald på godt 13.300 i forhold til 2011, og antallet er dermed svagt faldende for andet år i træk.
Uændret ledighed, men flere på kontanthjælp
Mens det samlede antal af offentligt forsørgede er faldet, er bruttoledigheden steget en anelse. I 2012 var der 161.600 bruttoledige, hvilket svarer til 6,1 pct. af arbejdsstyrken.
Det betyder, at bruttoledigheden er steget med 2.000 fuldtidsledige. Samtidig er nettoledigheden steget med 10.400 i forhold til 2011.
Imens ledigheden er stort set uændret, stiger antallet af kontanthjælpsmodtagere, der hverken er bruttoledige eller i aktivering. Siden 2010 er der 16.000 flere i den katagori, og totalt levede 82.400 på kontakthjælp i 2012, uden at være ledige eller i aktivering.
Få forsørgede nord for København
Det er ikke kun på de mindre øer, at andelen af befolkningen, der er forsørget af det offentlige overstiger 28 pct. Det samme gælder for Vordingborg, Kalundborg, Odsherred, Nyborg og Kerteminde Kommune.
I den modsatte ende af skalaen finder vi kommunerne nord for København. I Gentofte, Rudersdal, Hørsholm, Allerød og Lyngby-Taarbæk bliver mindre end 15 pct. af befolkningen i den arbejdsduelige alder således forsørget af det offentlige.
Kilde: Danmarks Statistik.