Fortsæt til indhold
Rejser

24 timer i Istanbul

Med et ben i Europa og et i Asien er Istanbul bygget på forskellige kulturer. Byen byder på alt fra Den Blå Moske til vikingehistorier og en forgyldt Jesus. Explorer guider til det bedste af Istanbul på 24 timer.

SANDRA LENTZ DAMBMANN, Jyllands-Postens udsendte medarbejder

Bilisterne trykker hornet i bund, da en knallert kører slalom mellem dem. Lyskrydset er rødt, men det afholder ikke den store lastbil med et billede af en rolig bjergkilde fra at køre. Imens går gartneren nænsomt og pusler om de vertikale havers farverige blomster, som dækker store dele af byens betonvægge.

Istanbul er stor og larmende, og på samme tid smuk og fredfyldt. Modsætninger mødes her og forenes på bedste vis. Med Bosphorusstrædets knivskarpe opdeling gennem Istanbul er byens indbyggere på en gang både europæiske og asiatiske. Ingen ved præcis, hvor mange mennesker der bor i Istanbul, for her flytter folk hele tiden til og fra. Et bud er et indbyggertal på mellem 13 og 17 millioner mennesker, og man tager det ikke så tungt, at der er et skel på knap fire millioner.

Den bedste oplevelse af Istanbul får man til fods. Selv om byen har et areal, som er tre gange så stort som København, bør man som turist undgå at leje bil. Der er meget tæt trafik i byen, og de uskrevne trafikregler taler sit tydelige sprog: Den, som er størst, kommer først.

Et godt alternativ er byens busser, som har deres egen vejbane og derfor kommer hurtigere omkring.

Kl. 10.00 - Te og svampe på basar

Begynd dagen på Spice Bazar, som er en af byens største basarer. Ved indgangen troner Den Nye Moske mod himlen med sine to gyldne minareter og gør den lille port til Spice Bazar let at overse. Når man først er kommet ind i basaren, mødes man overalt af kraftige farver, og duften fra krydderierne fylder luften. Tilbud og ”special price for you” kan ikke undgås, når man som turist bevæger sig rundt her, men man fornemmer trods alt det mere autentiske Tyrkiet, som efterhånden er en saga blot i landets badebyer.

Spice Bazar er Tyrkiets andenstørste og har mere end 80 butikker. Her kan man købe alt fra krydderier, til te og badesvampe. Foto: Sandra Lentz Dambmann

Besøg den smilende, men knap så nærgående Mertcan i bod 73, og smag på udvalgte krydderier, traditionel turkish delight eller en kop rygende varm granatæblete. Fra loftet hænger klaser af natursvampe, som de lokale fiskere tager med sig fra Middelhavet for at kunne skrubbe sig i badet. Tidligt på dagen eller sent på aften er det nemmest at gøre en god handel, og for kun 10 tyrkiske lira (ca. 30 kr.) kan kufferten fyldes med te og krydderier til mange måneder.

Spice Bazar: Rüstem Pasa Mahallesi, Istanbul

Kl. 13.00 - Den Blå Moske

Seks minareter pryder Istanbuls varemærke, Sultanahmet Camii, bedre kendt som Den Blå Moske. Vandet fra de små messinghaner plasker stille ud over fødderne på mændene, som skal vaskes rene ved moskeens indgang, og som turist kan man ikke lade være med at vise ærbødighed over for dette hellige sted.

Mændene vasker deres fødder, hænder og ansigt ved indgangen til Den Blå Moske for at være rene, når de beder til Gud. Foto: Sandra Lentz Dambmann
Bønnen i Den Blå Moske er for alle, så længe man holder fast i opdelingen mellem kønnene. Kvinderne beder bag en afskærmning bagerst i det enorme rum under kuplens hvælving. Foto: Sandra Lentz Dambmann

Selv om kvinderne har lange bukser på, iklædes de stadig et lyseblåt lagen fra livet og ned, og skulle man have glemt et tørklæde til håret, kan det også erhverves her. De blå kakler i moskeens loft danner en himmellignende hvælving, og på de store søjler står Koranvers skrevet med sirlig guldskrift. En far og søn beder på det store gulv, som er forbeholdt mænd, mens kvinderne befinder sig bagerst i moskeen. Turisterne bevæger sig ind og ud mellem de bedende, og blandingen af traditioner og turisme skaber en særpræget oplevelse.

Den Blå Moske: Sultan Ahmet Mh., Torun Sk. 19, Istanbul

Kl. 15.00 - Hagia Sophia og Basilika-cisternen

Den Blå Moskes store konkurrent, Hagia Sophia, ligger placeret på modsatte side af moskeens have. Med funktion som både kristen kirke og moske, er Hagia Sophia det bedste eksempel på den religiøse splittelse, som har præget store dele af Tyrkiet. I dag er stedet et museum. Dets udsmykning gengiver Istanbuls historie, der, foruden mindecirkler for profeten Muhammed og hans sønner og en forgyldt Kristus-mosaik, efter sigende også skulle rumme en skreven henvisning til vikingerne som ”de røde kæmper”. Hagia Sophia rummer et utal af fortællinger, og det er derfor en god ide at tage en audioguide med på turen.

Boder ved Hagia Sophia sælger bagte kastanjer, majskolber og vand til dem som står i kø for at komme ind. Kom tidligt for at undgå kø. Foto: Sandra Lentz Dambmann

Få hundrede meter fra Hagia Sophia ligger byens underjordiske vandreserver, Basilika-cisternen. Cisternen, som blandt tyrkerne kaldes ”Det Sunkne Palads”, strækker sig 143 meter under jorden og inderholder intet mindre end 336 søjler, som understøtter taget. Her går man på en platform, som er hævet over vandet, mens dråber falder fra det fugtige loft og væggene. Under to af søjlerne kan man se to udhuggede hoveder af den græske gorgon Medusa. Hovederne er vendt på hovedet, og deres oprindelse er ukendt, men det siges, at de er vendt forkert for at give den bedste støtte til de underjordiske søjler.

Hagia Sophia er beviset på den kulturelle splittelse i Istanbul. Her finder man både den gyldne Jesus, fortællinger om profeten Mohammed og en henvisning til vikingerne. Foto: Sandra Lentz Dambmann

Hagia Sophia: Ayasofya Meydani, Sultanahmet Fatih, Istanbul

Basilika-cisternen: Alemdar Mh., asdasdeftali sk. 6, Istanbul

Kl. 19.00 - Spis lokalt

Efter mange timer med store indtryk afsluttes dagen bedst med et solidt tyrkisk måltid. Mellem de rustikke murstensvægge hos Faros Kebap spiser man sammen med de lokale i nye murstens- og mosaikbelagte lokaler. Her er ikke meget plads, men maden er værd at vente på. Begynd middagen med en meze (lokal tyrkisk tapas) med hjemmebagt brød, efterfulgt af en lamacun (tyrkisk pizza). De mange krydderier i det tyrkiske køkken gør hver bid til en unik oplevelse, og Faros' åbne stenovn bager brød, som kan gøre enhver dansk bager misundelig. Råvarerne er friske og lokale, og med smagen af restaurantens kødfulde hovedretter forstår man godt, at stedet er populært blandt byens indbyggere. Priserne kan alle pengepunge være med på, en tre-retters middag med drikkevarer kan klares for 100 kr. pr. person.

Faros Kebap: Talimhane Mahallesi, Sehit Muhtar Caddesi 28/A, dasdasd stanbul

Tre råd til rejsen

Her kan du bo:

  • Det femstjernede hotel InterContinental ligger i den moderne, europæiske del af Istanbul ikke langt fra byens shoppinggade, Taksim-pladsen og Faros Kebap. Hotellets sky bar har byens måske bedste udsigt over Bosporusstrædet og den asiatiske side.

Kom rundt:

  • Mange hoteller tilbyder bus til byens seværdigheder, hvis man ikke har lyst til at benytte metrobusserne. Derudover kan man tage de røde ”hop-on-hop-off” turistbusser, som tilbyder 24-timers billetter til 30 euro (ca. 225 kr.).

Byens bedste udsigt:

  • Istanbuls højeste punkt, Camlica Hill, er på afstand hverken smukt eller indbydende med sine mange sendemaster, men udsigten fra toppen gør det til et besøg værd. I klart vejr kan man se Bosporusstrædet, Marmarahavet, Sortehavet og det sneklædte bjerg Uludag.

Læser du med fra mobilen, kan du se flere billeder her.