Fortsæt til indhold
Kultur

Læserne: Lad nu kroerne beholde den kongekrone

JP's læsere mener, at Kongehuset bør indgå en aftale med de tidligere kongeligt privilegerede kroer.

De tidligere kongeligt privilegerede kroer rundt om i Danmark nægter foreløbig at følge det påbud, som byder dem at fjerne den særlige lukkede krone fra deres skilte og websider.

Det har nu ført til, at Grønhøj Kro i Midtjylland er blevet politianmeldt for at misbruge den lukkede kongekrone. Og flere andre kroer er formentlig i fare for at opleve det samme, hvis de ikke følger trop. Men det er noget pjat at bruge ressourcer på at håndhæve den slags, mener Jyllands-Postens læsere.

"De har brugt kronen så længe, at de må have vundet hævd på det. Lad nu de kroer være en del af vores historie og give kongehuset en god reklame," skriver Torben Krogh på Jyllands-Postens Facebook-side.

En holdning, rigtig mange andre læsere deler.

Indgår den lukkede krone i en "fast installation" som f.eks. som her på Hvidsten Kro er den formentlig ikke omfattet af kravet om fjernelse. Men hvis det kan lade sig gøre, skal kronen fjernes, står der i loven.

"Det ville klæde Kongehuset, hvis man indgik en frivillig aftale om kroernes fortsatte brug af kronen. Det skal selvfølgelig ske på en måde, så kroerne ikke udhuler værdien af Kongehusets krone," skriver Otto Kjærgaard.

Andre læsere peger på, at håndhævelsen passer glimrende ind i dagsordenen for modstandere af Kongehuset.

"Hvorfor lave om på noget der virker? Hvorfor påføre uendelige udgifter til alt fra nyt brevpapir, udsmykning og hjemmesider på en branche som i forvejen kører hårdt mange steder? Stik piben ind på Rigsarkivet. I har vist igen fået en nisse, der roder med de forkerte ting...," skriver Torben Kaarup.

Stik piben ind på Rigsarkivet. I har vist igen fået en nisse, der roder med de forkerte ting.
Torben Kaarup

Den politianmeldte kro har ikke tænkt sig at rette ind, selv ikke efter politianmeldelsen. Ejeren af Grønhøj Kro, Gregers Laigård, sagde i sidste uge til Jyllands-Posten, at kroernes brug af den lukkede krone "handler om et stykke dansk kulturarv, som vi skal værne om".

Han og øvrige kroejere mener derfor, at de bør have ret til at bruge den lukkede krone.

Flere partiers kulturordførere har luftet tanken om at give en form for dispensation, så kroerne kan få lov til at beholde deres lukkede krone. Kulturminister Marianne Jelved (R) har dog indtil nu afvist tanken om dispensationer og henvist til lovstoffet på området.

Kongehuset har tidligere udtrykt forståelse over for kroernes problemer, selv om man intet kan gøre i den pågældende sag.

"Det er ikke os, der bestemmer om det er lovligt eller ej. Vi vil ikke blande os i den her sag og har heller ikke gjort det. Men generelt giver vi selvfølgelig besked til Rigsarkivet, som vi skal gøre, når vi opdager misbrug eller forkert brug af kronen," har Bjarne Erbo Grønfeldt, der er kontorchef i dronningens kabinetsekretariat, sagt til Jyllands-Posten.