Fortsæt til indhold
Aarhus

Ivrige iværksættere får vigtig hjælp

Iværksættere og etablerede virksomheder får en masse ud af at flytte sammen, lyder erfaringen fra projektet SpinIN. Det skal nu spredes til hele landet.

Peter Simonsen

Hvorfor sidde på et trangt værelse omgivet af tomme colaflasker og snaskede pizzabakker, når man kan sidde hos en etableret virksomhed, få hjælp og sparring og mærke pulsen fra en rigtig arbejdsplads?

Nogenlunde sådan er logikken bag projektet SpinIN, der er finansieret af Industriens Fond og ledes af Center for Entreprenørskab og Innovation, Aarhus Universitet.

To år er blevet brugt på at teste og tilpasse projektet, der går ud på, at iværksættere flytter ind hos en etableret virksomhed, får støtte og sparring til at udvikle sig og samtidig hjælper den etablerede virksomhed med at løse konkrete problemer.

Hjælper i en svær fase

Og det har været en stor succes, er meldingen.

»Vi har lige nu 20 match imellem iværksættere og virksomheder. Projektet har skabt job og hjulpet iværksætterne i en svær fase. Rigtig mange iværksættere må lukke allerede i startfasen, men på denne måde har de haft nogen at læne sig op ad,« understreger projektleder Anne Sofie Dahlmann Breindahl.

Men det er ikke kun iværksætterne, der har gavn af samarbejdet, også de etablerede virksomheder har meget at vinde, påpeger hun: »Virksomhederne får værdifuld viden og nye input fra nogle med en anden faglighed, og de får hjælp til problemer, som de skal have løst. Når vi snakker med virksomhederne, fortæller de os, at samarbejdet er rigtigt positivt.«

Det er Industriens Fond, som har udviklet projektet, finansieret det med godt 4 mio. kr. og søsat det sammen med Aarhus Universitet; og adm. direktør Mads Lebech er tilfreds med det udbytte, både iværksættere og virksomheder har fået ud af samarbejdet.

»Nye virksomheder kan bidrage til Danmarks konkurrenceevne i fremtiden og skabe vækst, eksport og nye job. Overlevelse i den svære begyndelse er selvfølgelig forudsætningen for, at de når så langt, og en højere overlevelsesrate vil vi gerne bidrage til,« siger Mads Lebech.

Næste skridt på vejen er at udbrede konceptet.

»Der er potentiale i SpinIN. I den forbindelse håber vi, at flere uddannelsesinstitutioner vil være med. Derudover skal vi have relationerne mellem iværksætter og etableret virksomhed formaliseret endnu mere, så det er nemt at gå til for alle, der deltager,« siger Mads Lebech.