Fortsæt til indhold
Aarhus

Fordobling af ambulancekørsler i Århus

Falck rykkede nytårsaften ud til dobbelt så mange uheld som forrige år.

Nytårsaften er en travl aften for mange. Ikke mindst Falck, der er travlt beskæftiget med at fragte tilskadekomne. Og indgangen til 2009 blev en travl nat for Falck i Århus, der måtte rykke ud dobbelt så mange gange som sidste års nytårsaften. Omkring 60 ambulancekørsler blev det til.

»Der var sved på panden til tider, og det føles altid ekstra travlt, når det hele er koncentreret fra klokken 23 til 2-3 tiden om natten,« fortæller vagtcentralchef hos Falck i region Midtjylland, Thomas Dietz.

Det var ikke kun i det centrale Århus, at der var en fordobling af udrykninger. Billedet for hele det område, der før i tiden udgjorde Århus Amt, var det samme, mens der i f.eks. Vestjylland ikke var nogen stigning.

Med til historien hører dog, at både forrige og sidste år var usædvanligt stille, så det er ikke fordi århusianerne er gået helt agurk i år, siger vagtcentralchefen. Og trods et par stille år var ambulancerne parat.

»Vi kunne have antaget, at tendensen med få ambulancekørsler ville fortsætte, men vi havde forberedt os på de værst tænkelige scenarier. Derfor havde vi ambulancer nok i byen,« oplyser Thomas Dietz, der havde dobbelt så mange folk som normalt på arbejde.

Antallet af kørsler var dog ikke mærkbart højere end en normal weekendnat.

Det var i øvrigt ikke kun uheld med fyrværkeri og lignende, der sendte Falck på banen. Kun en håndfuld udrykninger var med fyrværkeriskader, mens langt flere var småskader foranlediget at fald ned af trapper, fald ned fra de høje stilethæle og lignende.