Fortsæt til indhold
International

Spansk minister: Situationen i Ceuta er stort set normal igen

Næsten alle migranter har forladt Ceuta, og situationen er stort set normal, siger spansk indenrigsminister.

/ritzau/

Situationen i Ceuta er så godt som normal igen, og stort set alle migranter har forladt den spanske eksklave.

Det meddeler Spaniens indenrigsminister, Fernando Grande-Marlaska, lørdag på et pressemøde.

- Næsten alle har allerede forladt Ceuta, svarer ministeren på et spørgsmål om de titusindvis af migranter, der havde krydset ind i enklaven i de foregående døgn.

- Situationen er næsten fuldstændig blevet normaliseret.

Mindst 67 mennesker omkom under de mange migranters forsøg på at krydse grænsen fra Marokko til den spanske nordafrikanske enklave Ceuta. Det oplyser ministeren.

De fleste forsøgte at komme ind i Ceuta ved at svømme rundt om den lille grænsepost, der rager ud i Middelhavet.

Ceuta ligger ud til Gibraltarstrædet. Ud over hav er den spanske eksklave omgivet af Marokko. Eksklaven har omkring 83.000 indbyggere.

Omkring 60.000 migranter menes at være kommet ind i Ceuta, men ingen er kommet videre til det spanske fastland.

Den pludselige tilstrømning af titusindvis af migranter inden for ganske kort tid har fået en række europæiske politikere til at kræve handling ved EU’s ydre grænser.

Statsminister Mette Frederiksen (S) har sammen med Italiens premierminister, Giorgia Meloni, og 20 andre regeringschefer skrevet et fælles brev til EU med opfordring til, at det irske formandskab indkalder til hastemøde.

Det oplyser Statsministeriet i en pressemeddelelse.

- Det er fuldstændig afgørende, at vi har kontrol med Europas grænser. Det pres, vi ser på EU’s ydre grænser, kræver et øjeblikkeligt og kontant svar. Først og fremmest fra Spanien og Marokko, udtaler Mette Frederiksen.