Fortsæt til indhold
Fodbold

Viborg-AGF 2-0: Viborg er igang igen

Viborg satte søndag punktum for en fantastisk uge ved på hjemmebane at besejre AGF med 2-0 i Superligaen. Det var Viborgs anden sejr på kun seks dage, efter at midtjyderne tidligere på ugen sendte CSKA Moskva ud af UEFA-Cuppen, og dermed rykker Viborg igen frem i tabellen i landets bedste række. Kriseramte AGF må fortsat tage til takke med en placering i den allertungeste ende.

Nøjagtigt ligesom med den flotte 1-0-sejr over CSKA Moskva var det fuldt fortjent, at Viborg kunne hente tre point mod AGF. De 2308 tilskuere på Viborg Stadion var måske ikke vidner til nogen særlig farverig eller prangende kamp, men Viborg-spillerne skabte de nødvendige chancer - og lidt til - mens AGF først blev en smule farlige mod kampens slutning.

Glædeligt for Viborg var det også, at det var Steffen Højer, der i første halvleg åbnede scoringen med sit første mål for Viborg. Højer blev i anden halvleg suppleret af Heine Fernandez, som slog sejren fast med sit mål til 2-0, og dermed havde begge Viborgs angribere pludselig scoret i samme kamp efter længere tid uden ret mange mål i domkirkebyen.

Viborg-træner Kim Poulsen pointerede da også inden kampen, at hans spillere skal blive bedre til at stille skarpt på hver eneste kamp, også når modstanderen ikke er et frygtindgydende, internationalt hold som CSKA Moskva eller den kommende modstander, spanske Rayo Vallecano. Og hjemmeholdets spillere gjorde deres pligt mod kriseramte AGF, der tilsyneladende for længst har indstillet sig på, at denne sæson igen bliver en kamp for overlevelse i den bedste række.

For Viborg havde de sidste mange kampes manglende skarphed ikke mindst givet sig udtryk i en meget akut scoringskrise, der før søndagens kamp havde resulteret i, at midtjyderne var gledet ned midt i Superliga-feltet. Faktisk har Viborg i indeværende sæson været blandt de hold med klart færrest scorede mål.

Men den statistik fik et Viborg-hold med europæisk succes rettet noget op på, allerede efter godt et kvarters spil, da hjemvendte Steffen Højer langt om længe scorede sit første mål for Viborg efter et glimrende oplæg med hovedet af Heine Fernandez. På det tidspunkt havde Viborg haft klart mest spil og været faretruende nær AGF-målet ved flere lejligheder.

Gæsterne fra Århus havde derimod ikke meget at byde på. AGF'erne spiller som det, de er - et hold i krise - og blev kun i kampens sidste kvarter en anelse farlige i det fremadrettede spil. Indtil da stod den på idéforladt og uinspireret opspil, der hovedsageligt bestod af lange, høje bolde frem til angriberne Nocko Jokovic og Kenny Thorup, som ikke just hører til blandt Superligaens højeste spillere. Ikke uventet havde Viborg derfor ikke det store besvær med at dæmme op for gæsternes offensiv, hvor selv ikke en Nocko Jokovic i pludselig fri position foran målet formåede at score.

I stedet slog Viborg reelt sejren fast efter godt 10 minutters spil af anden halvleg efter hjørnespark. En fuldstændig udækket Heine Fernandez var på plads og sendte med hovedet bolden sejlende i en lang blød bue over med- og modspillere - og Erik Boye i AGF-målet. 2-0.

Den voldsdømte Nocko Jokovic stod for en af gæsternes største chancer knap midtvejs i anden halvleg, men Arek Onyszko i Viborg-målet fik med det yderste af fingerspidserne sendt Jokovic' glimrende hovedstød over målet. Minuttet efter blev Nocko Jokovic skiftet ud, hvilket gav superliga-debut til unge Henrik Bøgebjerg, der absolut gjorde en god figur i resten af halvlegen, hvor AGF pressede på for at få reduceret og komme ind i kampen igen. Bøgebjerg havde tilmed et godt forsøg, der desværre for ham blev reddet af træværket.

Mod slutningen var trætheden tilsyneladende ved at melde sig hos Viborgs UEFA-helte, men det ændrede ikke ved, at AGF ganske enkelt hverken havde evnerne, skarpheden eller heldet til at få bolden i nettet på trods af chancerne. Nu venter en pause som følge af landskampen, og det kan måske give tid til at få nogle af de skadede og uskarpe AGF'ere tilbage i kampform - det er i hvert fald tiltrængt.

/ritzau/