Fortsæt til indhold
Rejser

Krydstogt – den nemme ferie

Krydstogtskibe tager turister hen, hvor de ellers ikke kan komme, til polarområderne f.eks. På et krydstogt kan man få store, forskelligartede oplevelser på kort tid, fordi skibene ofte kommer til nye lande eller byer med få dages mellemrum.

MOGENS HANSEN

Krydstogt har i flere år været den rejseform, der vokser mest. På europæisk plan er der tale om årlige vækstrater på over 10 pct., og på et årti er passagertallet mere end fordoblet. Trods finanskrisen var væksten i 2011 på ni pct., og passagertallet i Europa rundede seks millioner. På verdensplan er det mindst dobbelt så højt. Det er langt fra det antal rejsende, som den traditionelle charterbranche kan opvise, men branchekyndige regner med, at krydstogt med tiden vil tage betydelige markedsandele fra charter.

Hvorfor denne udvikling? Krydstogt er blevet billigere og dermed mere folkeligt. Det er en alsidig rejseform, som spænder fra det luksuriøse til det primitive. Uden at pakke kuffert dagligt, skifte hotel og stå i kø i lufthavne kan man besøge adskillige lande og byer på et par uger. Det fik et krydstogt-erfarent dansk ægtepar til her i avisen at udnævne krydstogt til ”den nemme rejse”. For mange spiller det en rolle, at det meste er betalt, inden man tager hjemmefra.

Store skibe

De store skibe med flere tusinde passagerer og besætningsmedlemmer er nok det, de fleste først tænker på, når de hører ordet krydstogt. Op imod 50 rederier udbyder denne type krydstogt, og de råder tilsammen over flere end 275 skibe, hvoraf de største er større end nogen dansk bygning med længder på over 300 meter og højder omkring 70 meter. Middelhavet og Caribien er deres største tumlepladser.

For passagerne går dagene med alting og ingenting. Der er mad på bordet næsten hele tiden, og man kan som regel vælge frit mellem restaurant eller cafeteria.

En britisk undersøgelse viste for nylig, at krydstogtpassagerer ofte tager et halvt kilo på om dagen, men det er der råd for:

Muligheder for motion

Fitnesscentre, svømmepøle og jogging-baner hører til de store skibes standardudstyr, og hvis man spadserer rundt til seværdighederne i land i stedet for at tage bussen, modvirker det også kalorieophobningen. Det gør forresten også dans på diskotek eller bar med livemusik, som hører til skibenes aftenprogram. De største skibe har teatersale med plads til 1.500-2.000 mennesker, og der er gratis show hver aften.

Nok er det meste betalt på forhånd, men man skal være opmærksom på, at skibenes udflugter er dyre, at der opkræves tvungne drikkepenge i størrelsesordenen 50 kr. pr. dag pr. person, og at drikkevarer bortset fra kaffe, te og vand er lige så dyre som på mange danske restauranter. Jyllands-Postens medarbejder var i lavsæsonen tidligt i år på et krydstogt i Middelhavet og Atlanterhavet af denne type med det italienske "MSC Fantasia". De samlede udgifter lå i størrelsesordenen 1.000 kr. pr. dag pr. person. Vi har set et aktuelt tilbud hos WonderCruises, som er mindst lige så godt: fly og ni nætters krydstogt ved De Kanariske Øer for 5.495 kr.

Mindre skibe

Kontrasten til de store krydstogtskibe, som nærmest er flydende byer, dog uden biltrafik, er små skibe, hvoraf foreløbig ét er dansk, Albatros Travels "Clipper Adventurer". Det er "kun" omkring 100 meter langt og har plads til ca. 120 passagerer, som alle bor i udvendige kahytter med havudsigt. Gæsterne vartes op af en internationalt sammensat besætning på 70-80 personer, så servicegraden er høj.

To skibe mere, "Ocean Diamond" og "Atlantic", er på vej ind i Albatros’ flåde, og da "Clipper Adventurer" er lejet ud, sender Albatros i 2013 gæster til arktiske farvande ved Grønland med "Corinthian II".

»Med "Corinthian II" skruer vi op for standarden,« siger pressechef Steen Albrechtsen fra Albatros Travel.

»Med kahytter på mindst 21 kvm og balkonkahytter bliver oplevelsen endnu større, og selvom vi er gået til et femstjernet polarskib, så er prisen næsten den samme som i 2012.«

Det siger sig selv, at prisen for et krydstogt med de mindre skibe, hvoraf der findes ca. 30 på verdensplan, må være højere end de store skibes masseturisme. Aktuelt sælger Albatros Travel bl.a. to ture til Grønland næste sommer. De koster hhv. 26.990 kr. for 8 dage og 39.900 kr. for 15 dage.

Flodkrydstogter

Vil man på billigt og oplevelsesrigt krydstogt, skal man vælge Nilen i Egypten. Her er Atlantis Rejser den førende, danske udbyder, og jævnligt har selskabet haft en uges Nilkrydstogt inkl. fly, skibsophold og helpension på tilbud til omkring 4.000 kr.

Man sejler med et af de flere end 400 turistskibe fra Luxor til Aswan og tilbage igen. I de to byer er der god tid til at studere det farverige folkeliv og de verdensberømte oldtidsminder. Krydstogtskibene går også til kaj ved mindre byer undervejs. Flodkrydstogtet giver en enestående mulighed for at sidde i en magelig dækstol og iagttage det tilbagestående, landlige liv langs Nilen. Man skal være højt oppe i alderen for at kunne huske, at danske bønder brugte så simple redskaber på markerne som dem, man ser i Egypten.

Ligger mest i havn

Når skibet ligger i havn, hvilket det gør det meste af tiden, besøger man Kongernes dal, Karnak- og Luxor-templerne, eller man køber en tre timers ørken-køretur i bus fra Aswan til Abu Simbel, templet, der blev flyttet højere op i landet, da Aswan-dæmningen blev bygget og dens opstemmede sø ville oversvømme et af verdens vigtigste oldtidsminder.

Efter at have prøvet tre forskellige Nilkrydstogtskibe har Jyllands-Postens medarbejder den opfattelse, at niveauet er gået ned, og det hænger naturligt sammen med den i perioder lave pris. Især maden var ringe på den seneste rejse: ensformig, internationaliseret og til dels fast food-agtig. Så kan man glæde sig over, at det er billigt at gå på restaurant i Egypten, og at maden som regel er fremragende – sammensat, som den er, af alt det bedste fra det meste af Mellemøsten.

Flodkrydstogt

Flodkrydstogter arrangeres kloden rundt fra Yangtze til Amazonas, fra Mekong til Volga, men Nilen har også et alternativ til de store skibe, nemlig den traditionelle sejlbåd, der hedder felukka, og som ses overalt på floden.

For små penge kan man leje en båd med fører en time eller to, hvilket er en behagelig og afslappet form for sightseeing, men nogle felukkaer er indrettede med kahytter, bad, toilet og kabys, så de kan tage gæster i flere dage. Herhjemme sælges disse rejser af Yones Rejser. Typisk kombineres fire nætter på felukka med to nætter i Kairo og to i Luxor til priser fra ca. 10.000 kr.

Der er tale om en primitiv, men meget afslappet ferieform, hvor man selvfølgelig stadig kan besøge de vigtigste, historiske templer og gravpladser, men også har muligheden for at få bådføreren til at vise sig steder og veje, hvor masseturismen ikke kommer. En kilde i rejsebranchen siger til Jyllands-Posten, at vedkommendes selskab ikke vil arrangere rejser med små felukkaer, fordi der pga. ringe hygiejne er stor mulighed for, at gæsterne får maveonde.

Motorsejler i skærgård

En mellemting af de store, motordrevne skibe og de små, sejlførende felukkaer er motorsejlbåde, som bruges til krydstogter i smuk skærgårdsnatur i bl.a. Kroatien, Grækenland og Tyrkiet. Det er nære rejsemål, som alle er anbefalelsesværdige, men i Tyrkiet opnår man de bedste priser. Læs mere om en sådan rejse længere inde i dette Explorer.

De fleste af de største danske charterselskaber har disse typer krydstogt af en uges varighed på programmet. Det gælder Bravo Tours, Star Tour, Apollo og Falk Lauritsen, mens Spies tilbyder gület-sejlads som dagture eller med en-to overnatninger. Blandt udbyderne af krydstogter ses også Scanway / Tyrkiet Eksperten og Sun Tours. Normal-prisniveauet for en uge er 4.000-6.000 kr. pr. person inkl. fly og helpension, men ekskl. drikkevarer om bord og udflugter. Man kan også købe gület-ferie direkte hos tyrkiske firmaer, f.eks. hos Sun Sea Yachting i Marmaris, der drives af et dansk-færøsk par.