Messerschmidt føler sig udsat for »mediehetz«
Dansk Folkepartis Morten Messerschmidt, der afviser at fremlægge bilag om flere omstridte EU-tilskud, betegner nu på Facebook sagen som »en mediehetz i ugevis,« som har stækket hans vigtige arbejde forud for folkeafstemningen om retsforbeholdet.
Dansk Folkepartis stemmesluger i EU-Parlamentet, Morten Messerschmidt, varsler nu på Facebook, at han efter »14 hektiske dage« atter vil kaste sig helt ind i kampen for at sikre et nej ved folkeafstemningen om det danske retsforbehold den 3. december.
Meldingen kommer, efter at Messerschmidt i mange dage er blevet angrebet og kritiseret for lukkethed omkring partiets brug af EU-midler. Sagen begyndte, da Rikke Karlsson for to uger siden besluttede at melde sig ud af Dansk Folkeparti og fortsætte som løsgænger i EU-Parlamentet i protest mod Morten Messerschmidts lukkethed omkring brug af EU-midler fra partifonde i EU-systemet.
Messerschmidt, der har afvist at fremlægge bilag for de omstridte EU-udgifter og stået fast på, at DF intet galt har gjort, betegner selv forløbet som en mediehetz:
»Jeg kender spillets regler og har intet imod, at der bliver gået til makronerne i dansk politik. Men jeg må samtidig sige, at det er hårdt at være gennem en mediehetz i ugevis, igangsat af "mavefornemmelser" fra en tidligere kollega,« skriver Messerschmidt på Facebook med henvisning til Rikke Karlssons protester.
»De seneste 14 dage har været hektiske og har desværre ikke levnet meget overskud til det, der virkelig er vigtigt - nemlig folkeafstemningen 3.december. Sådan er det,« skriver Messerschmidt videre.
Med blot få uger til folkeafstemningen er sagen kommet på det værst tænkelige tidspunkt for Dansk Folkeparti, hvor Messerschmidt er et af de stærkeste kort i kampen for et nej. I stedet har opmærksomheden om Messerschmidt i medierne handlet om sagen om EU-midler, der har udviklet sig dag for dag.
Senest har både en afdeling under Europa-Parlamentet og det danske Europa-Nævnet bedt Dansk Folkeparti om en redegørelse, fordi de frygter, at en sejltur rundt i landet, som partiet gennemførte i sommeren 2013 med støtte fra EU-midler i forbindelse med kommunalvalget kan være i strid med reglerne, hvilket Messerschmidt og DF-toppen har afvist. Morten Messerschmidt, der tidligere har presset hårdt på for mere åbenhed om brug af EU-midler, har under hele forløbet pure afvist at have brugt midlerne i strid med reglerne, og han påpeger, at brugen af midlerne er blevet blåstemplet af uafhængige revisorer.
Messerschmidt skriver på Facebook er han nu er på vej til EU-Parlamentet i Strasbourg, hvor »arbejdet fortsætter,« og at han nu vil bruge kræfterne på folkeafstemningen:
»Det er på tide atter at komme i arbejdstøjet. Om fem uger har vi en af de vigtigste EU-afstemninger i nyere tid og meget er på spil. Det vil jeg bruge de næste fem uger på at forklare mere om, når jeg kommer rundt i landet for at fortælle danskerne om, hvordan vi undgår at give EU mere magt over Danmark - denne gang på vor retspolitik,« skriver Messerschmidt på Facebook.
Messerschmidts håndtering af Rikke Karlssons exit har også vakt opsigt den seneste uge. DF-stemmeslugeren kaldte sin nu tidligere partifælle for en »forvirret pige fra Rebild« – en udtalelse, som han senere har beklaget og forklaret, at det blot var en »finke, der røg af panden«.