Fortsæt til indhold
Musik

Deltagerne kom i anden række i lunken "X Factor"-finale

Helene Frank er den rigtige vinder af "X Factor" 2024. Men deltagerne stod i skyggen af de professionelle sangere, og tv-konceptet synes at have overlevet sig selv.

Så vandt Helene Frank årets ”X Factor”.

Det kunne ikke være anderledes.

Jo, de andre – Cristian Oprea og Selmani-brødrene – kunne da også synge, men ikke hele tiden og slet ikke med samme tyngde, overskud, ro og troværdighed, som vinderen optrådte med fredag aften. Hun var den første, der gik på scenen, og hun leverede nummeret ”Noget for nogen” med væsentligt mere pondus, end pophåbet Pauline gør i originalversionen.

I løbet af ”X Factor”-finalen virkede det flere gange, som om at Selmani-brødrene mest var med på grund af charmen, og den ellers åbenlyst talentfulde Cristian Oprea må hellere tage en snak med sin mentor, Thomas Blachman, om sangvalgene. Ja, Oprea klarede sig tidligere i sæsonen helskindet igennem sin fortolkning af Elton Johns ”Goodbye Yellow Brick Road”, men det giver da ikke mening at udsætte Rolling Stones-klassikeren ”(I Can’t Get No) Satisfaction” for den 16-åriges spæde røst.

»When I’m driving in my car,« sang han med behørig afstand til både kørekort og køretøj.