Fortsæt til indhold
Kultur

Stol satte auktionsrekord

En unik stol af Flemming Lassen skulle have sat rekord hos Bruun Rasmussen, men i stedet blev stolen overhalet inden om af en anden.

I snart en uge har der været stor opmærksomhed på en auktion, hvor en unik stol af designeren Flemming Lassen blev vurderet til at indbringe op imod en million kroner på auktionshuset Bruun Rasmussen.

Det gik som ventet med en pris på 900.000 kroner. Men det var en helt anden stol, der rendte med al opmærksomheden under mandagens auktion. Den Trætte Mand, som også er designet af Flemming Lassen, gik nemlig for ufattelige 1,42 mio. kr.

Det er meget sjældent, at vurderingsprisen rammer så forkert,
Kasper Nielsen, vurderingsdirektør hos Bruun Rasmussen.

Auktionshuset havde kun vurderet Den Trætte Mand til 500.000 kr., hvorimod den forventede højdespringer var vurderet til mellem 800.000 og en mio. kr.

"Det var pragtfuldt og en stor overraskelse. Det er den dyreste designstol, vi nogensinde har solgt," siger vurderingsdirektør hos Bruun Rasmussen, Kasper Nielsen, til Jyllands-Posten.

Den trætte mand.

Modsat den unikke designstol er Den Trætte Mand produceret i et halvt hundrede eksemplarer. Auktionshuset har en gang før haft sådan en stol under hammeren, da den i december 2013 blev solgt for "beskedne" 620.000 kroner.

"Det er meget sjældent, at vurderingsprisen rammer så forkert. Det er udtryk for, at alt i konstellationen står fuldstændig korrekt. Her er en populær dansk arkitekt, en stol der udbydes på det helt rigtige tidspunkt og mange købere, der på dagen vil have fat i denne stol og er villige til at betale meget for den," siger Kasper Nielsen.

Vurderingsdirektøren meddeler, at det er en udenlandsk køber, der vandt auktionen - mere vil han ikke sige om hverken køber eller sælger.

Den Trætte Mand blev lavet som en skitse i 1935, tre år før Flemming Lassen designede den unikke stol på auktionen. Han tegnede stolen til en møbelkonkurrence arrangeret af Københavns Snedkerlaug og blev udstillet som en del af udstillingen "stuen i en ungkarlelejlighed".

Flemming Lassen har senere sagt, at målet med stolen var at sidde så "varmt og sikkert som en isbjørneunge i sine moders arme og på midten af indlandsisen," skriver Bruun Rasmussen på sin hjemmeside.

Ifølge Kasper Nielsen er den høje pris for begge stole et udtryk for, at dansk og nordisk design bliver stadig mere populært i udlandet.

"Men moden skifter også inden for dansk design. Først vil man have designs i stål og marmor, så skal det være i træ, og nu vil man have organiske møbler," siger han.