Fortsæt til indhold
Aarhus

Sosu-hjælpere skal lære bedre dansk

Sundhed og Omsorg tilbyder sine ansatte intensiv danskundervisning, bl.a. fordi dårlige danskkundskaber blandt medarbejderne kan føre til fejl.

Esben Larsen Mikkelsen

Ældre borgere med nedsat hørelse har svært ved at forstå personale med anden etnisk baggrund. Og medarbejdere på plejehjem skriver så dårligt, at journaler og beskeder til pårørende kan misforstås.

Dette er nogle af konsekvenserne af, at mange medarbejdere i Sundhed og Omsorg har svært ved det danske sprog. Derfor bliver afdelingens ansatte tilbudt en sprogtest og efterfølgende danskundervisning.

»Jeg har selv besøgt lokalcentre, hvor medarbejdere snakkede så utydeligt dansk, at jeg tænkte, ”nej, den går altså ikke”. Hvis jeg ikke forstår dem, hvad så med hørehæmmede ældre eller pårørende, der skal have beskeder pr. telefon,« siger rådmand for Sundhed og Omsorg Jette Skive (DF):

»Jeg vil ikke gå i detaljer, men der er eksempler på fejl og misforståelser i plejen af kommunens ældre, som ville være undgået med bedre sprogkundskaber.«

Ikke nok danskundervisning

217 personer har indtil videre gennemgået eller tilmeldt sig undervisning i skriftlig dansk, dansk for ordblinde eller dansk som andet sprog.

Undervisningen foregår på skolen Sosu Aarhus, og Sundhed og Omsorg oplyser, at potentielt 5.000 medarbejdere kan benytte sig af tilbudet. Det er målrettet social- og sundhedshjælpere (sosu-hjælpere), sygeplejersker, pedeller og andre servicemedarbejdere. Men ifølge et notat fra Sundhed og Omsorg er deltagerne primært sosu-hjælpere med anden etnisk baggrund end dansk.

Arne Pedersen, formand for omsorgsudvalget i Ældrerådet, er meget tilfreds med undervisningstilbuddet:

»Plejen af ældre bliver stadig mere kompleks og folk bliver udskrevet fra hospitalet tidligere. Derfor er det vigtigt, at medarbejderne er knivskarpe, så der ikke sker misforståelser om f.eks. en diagnose.«

Men hvordan kan man overhovedet gennemføre uddannelsen til f.eks. sosu-hjælper uden at kunne tilstrækkelig dansk? Maria Dyhrberg Rasmussen, uddannelseschef, Sosu Aarhus:

»Tidligere havde uddannelsen ikke nok fokus på danskundervisning. Men det er også et udtryk for et stigende dokumentationskrav i faget, og vi har løbende styret uddannelsen ind på de højere sproglige krav,« siger hun.

Som følge af reformen af erhvervsuddannelserne har adgangskravet til sosuskolens grundforløb siden august været karakteren 02 i dansk og matematik.

Det højner ifølge Jette Skive og Maria Dyhrberg Rasmussen danskkundskaberne blandt det fremtidige omsorgspersonale.

»Kravet er med til at få uddannelserne på skolen op på et niveau, hvor jeg mener, de hører hjemme,« siger Maria Dyhrberg Rasmussen.

Lone Withen Petersen står for undervisningen af de kommunale medarbejdere. Hun laver øvelser med udgangspunkt i hverdagen på plejehjem og i lokalcentre.