Fortsæt til indhold
Aarhus

Stem på din favorit: Hvilken var årets tegning?

Jyllands-Postens tegner Rasmus Sand Høyer har i 2022 taget udvalgte Aarhus-historier under kærlig behandling. Stem på din favorittegning og vær med i konkurrencen om en af originalerne og om billetter til Musikhuset.

JP Aarhus

Jyllands-Postens tegner Rasmus Sand Høyer samler i en forstand på aarhusianske dagsordener. Uge efter uge, år efter år holder han udkig efter lige den, hvor han ser et særligt potentiale: En kontrast, et paradoks, en spidsfindighed, som fortjener satiretegningens kærlige omfavnelse.

Det er et ugentligt tilbagevendende tilløbsstykke på JP Aarhus at finde ud af, hvilken dagsorden der mon denne gang bliver taget under kærlig behandling. Og et kig i arkivet vidner igen i 2022 om, hvad der har sat aftryk på Aarhus i årets løb.

Der har været stormen Malik, som i februar afklædte Aarhus Universitets bogtårn. Der har været debatten om Aarhus Havn, vindmøller, en letbane med gammelkendte udfordringer og meget mere.

Men hvilken tegning fra året 2022 er bedst, synes du?

Vi har udvalgt én tegning fra hver måned – 12 i alt. Nyd den følgende rejse gennem året og stem på din favorittegning i bunden af artiklen. Så kan du være heldig at vinde en af originalerne og billetter til ”The Bootleg Beatles” i Musikhuset Aarhus.

Januar: Mod lysere tider

Forkortet isolation letter presset på institutionerne. Bragt den 30. januar.

Februar: Uden en trævl

Stormen Malik klædte Bogtårnet af. Bragt den 6. februar.

Marts: Udsyn til kasketten passer

Bla. foreningen Beskyt Aarhusbugten problematiserer i debatten om havneudvidelsen, at Jacob Bundsgaard er både borgmester og formand for Aarhus Havn. Men juristerne i Aarhus Kommune vurderer ikke, at der er en »interessekollision« mellem havn og kommune. Bragt den 13. marts.

April: Udsigt til ny energi

Der er planer om at opføre 220 meter høje vindmøller på Aarhus Havn. Bragt den 10. april.

Maj: På vej igen

Politiet har solgt 20 af de beslaglagte vanvidsbiler på auktion, og i modsætning til den megen omtale af meget kostbare muskelbiler, der er blevet konfiskeret, var der tale om mellemklasse biler. Bragt den 15. maj.

Juni: Blår

Byrådet opretter nu en hjemmeside til borgerforslag. Det sker på SF´s foranledning, mens borgmester Bundsgaard var imod idéen på grund af dårlige erfaringer fra andre kommuner, hvor borgerforslag ikke rigtig har ført til noget. SF ser ikke dét som et problem. Bragt den 12. juni.

Juli: Endnu en skive af DF

Dansk Folkeparti-veteran og tidligere rådmand i Aarhus, Jette Skive, har nu også forladt partiet og meddelt, at hun ligesom andre flygtende DF'ere retter snuden mod Inger Støjberg. Bragt den 3. juli.

August: Stafetten gives videre

Der har været afholdt den traditionsrige DHL stafet, som tilmed blev skudt i gang for fyrretyvende gang. Bragt den 21. august.

September: Lyseslukker

Kulturrådmand Rabih Azad-Ahmad (R) kom før regeringen med forslag om at spare på lys og varme i bla. svømmerhaller. Bragt den 11. september.

Oktober: Op i røg

Branden på Studstrupværket brød ud i en silo med 55.000 tons træpiller for mere end to uger siden. Bragt den 9. oktober.

November: På sidespor

Det har vakt betydelig undren, hvordan hovedparten af letbanens tog er sluppet af sted med at køre rundt uden det påkrævede eftersyn. Bragt den 20. november.

December: Når det nu skal være

Så har Stofa sendt det sidste signal via Antenneforeningen Aarhus. Bragt den 4. december.

Bemærk, at sidste frist for deltagelse er den 11. januar.