Meloni erklærer sejr med firedobling af stemmerne i Italien
Med 96 procent af stemmerne optalt i Italien bliver Italiens Brødre det største parti ved EU-valget.
Premierminister Giorgia Meloni og hendes nationalkonservative parti har fået mere end fire gange så mange stemmer ved dette EU-parlamentsvalg i Italien sammenlignet med forrige valg for fem år siden.
Med 96 procent af stemmerne optalt mandag formiddag har partiet Italiens Brødre fået 28,8 procent af stemmerne i Italien.
- Jeg er stolt af, at flertallet, der regerer dette land, har været i stand til at udvikle sig sammen. Dette er ekstremt vigtigt for mig og for os.
- Beskeden fra italienerne er: ”Fortsæt - og, om muligt, med endnu større målbevidsthed”, siger Giorgia Meloni under en tale fra sit partis hovedkvarter.
Oppositionspartiet Det Demokratiske Parti, der ligger på midten og lidt til venstre for midten på det politiske spektrum, bliver det andenstørste parti med 24 procent af stemmerne i Italien.
Femstjernebevægelsen, som også er i opposition til Meloni, bliver det tredjestørste parti med 9,9 procent af stemmerne.
Det er det dårligste resultat, partiet har fået ved både EU-valg og parlamentsvalg, siden det blev dannet i 2009.
Forza Italia, der blev grundlagt af den nu afdøde Silvio Berlusconi, fik 9,7 procent af stemmerne, og det indvandringskritiske parti Italiens Lega, der ledes af Matteo Salvini, fik 9,1 procent af de italienske vælgeres stemmer.
Melonis parti har rødder i en nyfascistisk bevægelse, men selv har hun efterhånden modereret sin politiske profil.
Hun har skruet ned for sin tidligere meget EU-kritiske retorik og har forsøgt at bygge bro mellem midter-højre-partierne i Italien og politikerne i den nationalkonservative lejr.
Melonis og Italiens Brødres sejr ved EU-valget står i skarp kontrast til resultaterne fra blandt andet Frankrig og Tyskland, hvor regeringspartierne har fået et hårdt slag af vælgerne.
Både præsident Emmanuel Macrons parti i Frankrig og forbundskansler Oluf Scholz’ parti i Tyskland må se sig slået af den yderste højrefløj.