Fortsæt til indhold
International

Politioperation mod gidseltager i Dresden afsluttet

Bild skriver, at en bevæbnet mand dræbte en kvinde, hvorefter han tog flere gidsler.

/ritzau/dpa

Politiet i den østtyske by Dresden meddelte lørdag eftermiddag, at man har afsluttet en formodet gidselsituation i et butikscenter, som havde ført til en stor politioperation og evakueringer af dele af den centrale bymidte og et julemarked.

- Gidselsituationen er ovre, hedder det i et tweet fra politiet, som få timer tidligere iværksatte en omfattende operation i det centrale Dresden.

Baggrunden var mistanke om en gidselsituation, hed det på politiets hjemmeside.

To personer var ifølge politiet uskadte efter at have været taget som gidsler i et apotek. Der var ikke umiddelbart oplysninger om gidseltageren.

Det tyske dagblad Bild skrev tidligere, at en bevæbnet mand dræbte en kvinde. Derefter trængte han ind på en radiostation og affyrede flere skud, hvorefter han tog flere personer som gidsler i et apotek i et butikscenter.

Ifølge Bild er det en mand på omkring 40 år. Politiet var i telefonisk kontakt med gidseltageren, da han var i apoteket.

Politiet har ifølge Bild fundet en død kvinde i Dresden Prohlis-området. Kvindens søn, der er 40 år, er mistænkt for at være gerningsmanden.