Ukraines hær jubler: Hævder 2 russiske generaler dræbt
Det er ikke uafhængigt bekræftet, men Ukraines hær påstår lørdag, at endnu to russiske generaler er blevet dræbt i krigen.
Ukraines forsvarsefterretningstjeneste har lørdag meldt om en betydelig succes i den sydlige del af landet i krigen mod Rusland.
Via Facebook meddeler efterretningstjenesten, at der er blevet udført et angreb mod en fremskudt kommandopost for de russiske besættere af Kherson-området.
Ukrainerne skriver, at russerne »imod sund fornuft« havde samlet flere officerer i kommandoposten nær frontlinjen, hvilket Ukraine udnyttede og slog til.
Ukraines hær hævder, at 2 russiske generaler er blevet dræbt i angrebet, mens en tredje er hårdt såret. Dette er dog endnu ikke bekræftet fra andre parter. Ukraine beskriver heller ikke, om angrebet skulle være udført med artilleri, droner, fly eller ved hjælp af landtropper.
Forsvarsekspert Jacob Kaarsbo, som har en fortid som chefanalytiker for den danske forsvarsefterretningstjeneste, har kommenteret nyheden på Twitter.
Her tager han forbehold for, at man altså fortsat kun har oplysninger fra Ukraines hær om hændelsen, men at det ikke er et usandsynligt angreb. Den første faktor i de tanker, skriver han, er, at krigens forløb indtil nu har vist, at ukrainerne har rigtigt godt efterretningsarbejde.
»Derfor tør jeg godt sætte pengene på, at både valg af tid og sted for angrebet har været med fuldt overlæg,« skriver han.
Den næste faktor vil være den store risiko, Ruslands hær har løbet, hvis den vitterligt har haft samlet flere generaler nær fronten – en sandsynlig dumhed, mener Kaarsbo.
»Hvis man ikke har sikret området er det absolut ”dumt”. Men russerne excellerer i den disciplin, så det er ikke overraskende,« skriver han ligeud.
Hvis tabet af to generaler kan bekræftes, vil det da heller ikke være den første skalp af den størrelse i ukrainernes bælte. Syv andre russiske generaler er således tidligere faldet i krigens første otte uger.
Militæranalytikere har forklaret flere af de tidligere dødsfald med, at russiske problemer med kommunikation og koordinering har tvunget generalerne meget tættere på frontlinjen, end man ellers ville regne med.
Følg den seneste udvikling i krigen i vores liveblog her:
Her er opslaget fra den ukrainske efterretningstjeneste: